Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kimsesiz çocuklara yeni aileler aranıyor

Eski tip çocuk yurdundan koruyucu aile sistemine geçiş hazırlığındaki Aile ve Sosyal Politikalar Antalya İl Müdürlüğü, Başbakan Erdoğan'ın son talimatı ile koruyucu aile arayışını hızlandırdı

Giriş Tarihi: 27.1.2013
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın artık eski tip çocuk yetiştirme yurdu görmek istemediğini söylemesi üzerine, ülke genelindeki koruyucu aile sistemine geçiş hazırlığı Antalya'da hızlı başladı. Vali Ahmet Altıparmak ve ilgili kamu kurum temsilcilerine konuyla ilgili bilgilendirme yapan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, koruyucu aileler arıyor. Kimsesi olmayan ya da kötü şartlarda yaşayan ailelerden devletçe alınan 18 yaş altı çocukların daha iyi yaşam koşullarına kavuşturulması için, seferberlik ilan edildi.

UYUMLU AİLELER ARIYORUZ

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Yardımcısı Osman Uyanık, Antalya'da himayelerinde yaklaşık 420 yakın korunmaya muhtaç çocuk olduğunu söyledi. Koruyucu ailelerin maddi durumunun yüksek olması şartı aramadıklarını belirten Uyanık, "Çocuğa iyi anne ve baba olabilecek yeterlilik görülürse onay veriliyor. Önce çocuk ile ailenin birbirlerine uyum gösterdiğinin anlaşılması amacıyla, çocuk kısa süreli olarak aileye veriliyor. Sorunlu çocuklar için de önümüzdeki yıllarda profesyonel koruyucu aile sistemine geçilecek. Bu sistemde ailenin psikolog ve sosyolog olma zorunluluğu var" diye açıklama yaptı.

8 ÇOCUK EVİ DAHA

Bunun yanında Bakanlık, Antalya'ya 8 çocuk evi daha açacak. Yaşları 6-18 arasında olan kız çocuklarının kaldığı çocuk evleri, birisi gündüz, ikisi gece kalmak üzere 3'er bakım elemanı tarafından idare ediliyor. Her çocuğa 6'şar metrekare yaşam alanı sunma zorunluluğu gerektiren evler, normal evlerden farksız. Böylece çocuklar yurt psikolojisinden uzak, topluma daha kolay adapte olacak şekilde yetişiyor.

7 HAYIRSEVER ÜSTLENDİ

Antalya'da İl Özel İdaresi 4, ATSO 2, kaymakamlıklara bağlığı vakıflar Alanya ve Döşemealtı'da 3'er, Kepez ve Konyaaltı'da 2'şer çocuk evinin giderlerini üstlendi. Hayırseverler Muammer Çelik 2, Gökhan Kumsal, Bayram Petek ve Akdeniz Çevre Diyalog Derneği 1'er çocuk evinin maliyetini üstlendi. Aliye ve Saime Erkerler adlı kardeşler de 2 daireyi müdürlüğe çocuk evi olarak kullanması için bağışladı. Faal olan toplam 21 çocuk evinde, 105 çocuk konaklıyor.

18'İNDE İŞ BULUNUYOR
Çocuklardan 18'ini dolduranlar, devlet tarafından iş bulunduktan sonra çocuk evlerinden ayrılıyorlar. Üniversite eğitimi alanların, konaklamaları ve bakımları mezun olana kadar sağlanmaya devam ediliyor. Hayırseverler en az 3 yıl olmak üzere fiziksel özelliği uygun dairelerini bağışlayabiliyor. Evin içinin döşenmesini karşılayamazsa, başka hayırseverler devreye sokuluyor. Ayrıca yapılan yardımlar, protokolle kişilerin vergilerinden düşülüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kimsesiz çocuklara yeni aileler aranıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN