Kültür turizmine ilgi artıyor

Giriş Tarihi: 28.1.2013
Kültür ve Turizm Bakanı Yardımcısı Abdurrahman Arıcı, Türkiye'ye deniz, kum ve güneş turizmi için gelen Hollandalıların, son yıllarda kültür ve arkeoloji turizmine de yoğun ilgi gösterdiklerini söyledi.

YOĞUN İLGİ

Antalya'ya gelen Avrupalı turist potansiyelinin yüzde 10'unu Hollandalıların oluşturduğunu belirten Arıcı, son 5 yıl içinde Anadolu kültür turlarına yoğun ilgi gösterildiğini ve değişik medeniyetlere ait kültürel varlıkları tanımaya yönelik ilginin her yıl artış gösterdiğini kaydetti. Arıcı, bu yıl 8-13 Ocak tarihleri arasında yapılan 42. Uluslararası Hollanda Utrecht Turizm Fuarı'nda tanıtım yaptıklarını söyledi. Arıcı, yıllık 150 bin Hollandalının, başta Antalya olmak üzere Anadolu'da 20'ye yakın ilde arkeolojik, tarihi ve kültürel varlıkları tanımaya yönelik 2 ve 3 haftalık turlara katıldığını kaydetti.

LOKOMOTİF ŞEHİR ANTALYA

Kültür turizminde Türkiye'nin her geçen gün yükselen seyir takip ettiğini vurgulayan Arıcı "Kültür turizminin başında da İngiliz, Fransız, İskandinavlar gibi Hollandalılar geliyor. Antalya, bu konuda lokomotif turizm şehri. Antalya ve ülkemiz, adeta açık hava müzesi konumunda. Kültür turizmi, turizmin temelini oluşturur. Sürdürülebilir turizmin temeli de kültürden geçiyor. En büyük zenginliğimiz kültür ve bilgimiz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kültür turizmine ilgi artıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN