Türkiye'nin en iyi haber sitesi

NACE sistemi seçimi erteletti

NACE tartışmalarına el koyan Bakanlık ATSO seçimlerini erteletti. Meclis Başkanı Akıncı, "Haksızlık yokmuş gibi savunmaya geçenler suçüstü yakalanmıştır" dedi. Budak ise, ertelemeyi olumlu buldu

Giriş Tarihi: 30.1.2013
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) kendisine bağlı oda ve borsa seçimlerinin ertelenmesi talebi, Bakanlar Kurulu tarafından kabul edildi. Bakanlar Kurulu'nun kabul ettiği kararname yayımlanmak üzere Resmi Gazete'ye gönderildi. 1 Şubat-31 Mart tarihleri arasında yapılacak seçimler, 1 Mayıs-30 Haziran dönemine ertelendi. 9 Şubat'ta yapılacak olan Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) seçimi ile 5 Şubat'ta yapılacak olan Antalya Ticaret Borsası (ATB) seçimi de ertelenmiş oldu.

DİYALOG MEKANİZMASI

Yeni seçim tarihleri ATSO ve ATB'nin yönetim kurulu kararları ile belirlenecek. Seçimlerin ertelenmesinde, NACE kodlamasıyla belirlenen yeni meslek gruplandırmalarına ilişkin yapılan itirazlar etkili oldu. Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, 3 aylık erteleme sürecinde benzer hataların yapılmaması için diyalog mekanizması kurulması talimatı verdi. Erteleme ile TOBB'un, yapılan itirazların sağlıklı değerlendirilmesi için süre talebi yerine gelmiş oldu. 1 Mayıs tarihine kadar, oda ve borsa üyelerinin yeni meslek gruplandırmalarıyla ilgili itirazları değerlendirilecek.

AKINCI BAŞVURACAK

ATSO'da NACE kodlamasıyla oluşan gruplandırmaya itiraz edenlerin başında ATSO Meclis Başkanı Ali Rıza Akıncı vardı. Ertelenme kararının çok olumlu olduğunu belirten Akıncı, "Bu karar başlı başına meslek gruplarının oluşumunda yapılan ve kamuoyu vicdanına sığmayan uygulamalara bir cevap olmuştur. Benim son Meclis'te savunduğum tezler ve işaret ettiğim hukuksuzlukların düzeltilmesi süreci başlayacaktır. Haksızlık yokmuş gibi savunmaya geçenler suçüstü yakalanmıştır" dedi.

BAĞDAT'TAN DÖNDÜ
ATSO yönetimini eleştiren Akıncı, "Maalesef bu konular daha önce Meclisimizde tartışılıp düzeltilebilirdi. En azından NACE kodlarını gösteren tablolar önce ilan edilerek Meclisimiz ve üyeler bilgilendirilebilirdi. Herkes NACE koduna göre hangi meslek grubunda olduğunu bilirdi. Bunlar son ana kadar gizlenecek olaylar değil. Konu 14 Ocak'ta yeni meslek gruplarının ilan edilmesiyle konunun muhataplarınca öğrenilmiştir. Seçimin 9 Şubat ilanıyla da hiçbir düzeltme imkanı verilmedi. Bu bilinçli bir operasyondur. Bakanlık yapılan itirazlar ve kamuoyu tepkisiyle konuya el koymuştur. Yanlış hesap Bağdat'tan dönmüştür" dedi.

HERKES SAHİP ÇIKSIN

Herkesin mesleğine sahip çıkması, gerektiğini vurgulayan Akıncı, "Her üyemiz NACE kodlarını öğrensin ve yanlış bir beyanı varsa öncelikle vergi dairesinden düzeltme işlemini tamamlasın. Askıda olan üyelerimiz borçlarını ödeyip faal duruma geçsinler ve oylarını kullansınlar. Meclisimiz konuyu etraflı- ca tartışacaktır. Yeni meslek gruplarının oluşumu görüşülecektir. Doğrusuda budur. Konunun takipçisi olacağız" diye konuştu.

BUDAK OLUMLU BAKTI
ATSO Başkanı Çetin Osman Budak, ertelemeyi olumlu bir gelişme olarak değerlendirdi. Seçim öncesi meslek gruplarının oluşturulmasıyla ilgili şikayetlerin olduğunu hatırlatan Budak, "Seçimin ertelenmesi talebi TOBB'dan geldi. TOBB, 'madem itirazlarınız var, başvurun değerlendirelim' mesajını verdi. Böylece, seçim öncesi akıllarda soru işareti kalmayacak" diye konuştu. Budak, ertelenme nedeniyle 3 aylık süreyi projelerle değerlendireceklerini belirtti.

BÜYÜK DEĞİŞİKLİKLER OLMAZ

NACE kodlama sistemiyle ilgili çalışmaların 21 Şubat 2011'de başladığını hatırlatan Budak, "Benim de grubum önce kırtasiye olarak belirlenmiş. Ben de itiraz ettim ve Mayıs ayında grubum değişti. Kendi grubuma yani kağıtçılara geçtim. Süreç herkes için eşit işliyor. Yeni gruplandırmalar tüm üyelere tebliğ edildi. Erteleme, akıllarda soru işareti kalmaması için olumlu" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
İLİŞKİLİ HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
NACE sistemi seçimi erteletti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN