Sağlık ağır cezalık

Isparta'da sağlık harcamalarıyla ilgili şikayetler soruşturma bittikten sonra dava konusu oldu

Giriş Tarihi: 1.2.2013
Isparta'da sağlık harcamaları yapılan ihbarlardan sonra açılan soruşturmaların tamamlanmasıyla yargıya taşındı. Isparta Sağlık Müdürlüğü'nün 2011 yılında Isparta Devlet, Gülkent Devlet ve Yalvaç Devlet Hastanesi'nin 3 yıllık MR, tomografi, mamografi gibi görüntüleme hizmetleri ihtiyacı için yaptığı 9 milyon TL'lik ihale ağır cezalık oldu. Süleyman Önal'ın sağlık müdürlüğü döneminde görevden alınan Devlet Hastanesi Başhekimi Ramazan Okutan'ın ihbarı üzerine başlatılan soruşturma süreci ve sonrasındaki itirazlar sonucunda Isparta Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. Dönemin Sağlık Müdürü Süleyman Önal, ihaleyi kazanan firma temsilcisi ile 5 Sağlık Müdürlüğü görevlisi kamuyu zarara sokmaktan yargılanacaklar. İlk celse 2 Nisan'da görülecek.

9 MİLYONLUK İHALE

Ağır Ceza Mahkemesi'ne intikal eden dosya, İl Sağlık Müdürlüğü'nün 2011 yılı içerisinde Devlet Hastanesi, Gülkent Devlet Hastanesi ve Yalvaç Devlet Hastanesi'nin 3 yıllık MR, tomografi, mamografi, kemik dansitometresi ve spiral motografi gibi görüntüleme hizmetlerinin karşılanması için yapılan 9 milyon TL'lik ihale iş ve işlemlerini kapsıyor. Sağlık Müdürlüğü tarafından 2011 yılında yapılan ihaleyle ilgili açılan davanın kayıtlara geçen ihbarcısı, dönemin İl Sağlık Müdürü Süleyman Önal'ın görevden aldırdığı eski Devlet Hastanesi Başhekimi Opr. Dr. Ramazan Okutan. Okutan, Isparta Valiliği'nin 'soruşturmaya gerek yoktur' kararını İdare Mahkemesi'nde, Isparta Cumhuriyet Savcılığı'nın 'takipsizlik' kararını da Burdur Ağır Ceza Mahkemesi'nde iptal ettirmesi davanın açılmasını sağladı.

İNTİKAM DUYGUSU

Görüntüleme ihalesiyle ilgili yargılanacak olan dönemin Sağlık Müdürü Uz. Dr. Süleyman Önal, "İhbarcının görevden alınmasından kaynaklanan intikam duyguları ile hazırlanmış soyut iddialar. Yarı fiyatına ihale yaparak devleti kara soktuk" diye savunma yaptı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sağlık ağır cezalık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN