Antalya artık rakipsiz değil

Giriş Tarihi: 2.2.2013

Antalya, İspanya ve Yunanistan'ın yükselişi ile artık rakipsiz değil. İspanya 2012 yılında Rusya pazarında yüzde 39 büyüdü

Rusya'da Antalya'nın rakipsizliği sona erdi. Mısır'da yaşanan siyasi karışıklıklar nedeniyle 2011'i Rusya pazarında zirvede tamamlayan Antalya'da, rakipler çoğalıyor. 2012'de Rusya pazarında parlayan yıldız İspanya oldu. 2013 yılında ise Rusya pazarında en büyük yükselişi Yunanistan'ın yapması bekleniyor.

SON DAKİKA İNİDİRİMİ

Her yıl çift haneli büyümenin yaşandığı Rusya pazarında, 2012 yılı Antalya için beklendiği gibi geçmedi. Yaz sezonuna kadar ekside olan Rus turist sayısı, yaz döneminde son dakika indirimleriyle toparlandı. Yıl sonunda Rus turist sayısında bir önceki yıla oranla yüzde 2 artış yakalandı. Ancak büyük indirimler nedeniyle gelirler düştü.

İSPANYA'YI KEŞFETTİLER
Antalya'nın Rusya pazarında bu zorluğu yaşadığı 2012 yılında, Akdeniz çanağında en büyük rakibi İspanya'da ise adeta Rus turist patlaması yaşandı. İspanya Turizm Bakanlığı'na bağlı Turizm Araştırmaları Enstitüsü tarafından açıklanan verilere göre İspanya'da 2012'de Rus turist sayısında yüzde 39,8 artış yaşandı. İspanya'da tatil yapan Rus turist sayısı 1 milyon barajını geçerek, 1,2 milyonu aştı.

İSPANYA BÜYÜR

Rus turistleri İspanya'ya taşıyan ise Türk tur operatörleri oldu. Anex Tour Yönetim Kurulu Başkanı Neşet Koçkar, İspanya'nın yükselişini bu yıl da sürdüreceğini belirterek, "İspanya artık Rusya pazarında önemli bir rakip haline geldi" dedi.

PAYI DA GERİLEDİ
Türkiye'ye 2012'de 3,6 milyon Rus turist gelirken, Rus turistlerin 2,7 milyonunun tercihi ise Antalya oldu. Özellikle Rus turistlerin Ege bölgesini de keşfetmesiyle Türkiye genelinde Antalya'nın payı da geriledi. Antalya'nın Rusya pazarındaki payı 2012'de yüzde 76,6 oldu. 2010 yılında bu oran yüzde 79,2 ve 2011'de ise yüzde 78,2 seviyesindeydi.

OTELCİLER AYNI HATAYI YAPMADI
2012'DE Antalya'daki otelcilerin yıla yüksek fiyat vererek başladığını ve yaz döneminde de dolulukları arttırmak için fiyatları çok düşürdüğünü anlatan Koçkar, "Bu yıl otelciler geçen yılki hatayı daha az yaptı. Daha mantıklı fiyatlar verdiler. Bu nedenle İspanya ve Yunanistan'daki artışa karşın, Türkiye ve Antalya yine de kan kaybetmez" dedi. Koçkar, Antalya için Rusya pazarında en sıkıntılı dönemin ise sezon öncesi ve sezon sonrası olacağını kaydederek, "Nisan-Mayıs ve Ekim'de Rus turist sayısında düşüş yaşanır. Ancak Haziran ve Ağustos'ta düşüş telafi edilir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Antalya artık rakipsiz değil
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN