Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kişiye özel protez

Giriş Tarihi: 2.2.2013
Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) CADCAM Araştırma ve Uygulama Merkezi, özellikle kemik cerrahisi operasyonlarında hekimin işini kolaylaştıran hastaya özel implant ve protezleri üç boyut teknolojisi kullanarak üretmeyi başardı.

KULLANIM ALANI GENİŞ

SDÜ CAD-CAM Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Yrd. Doç.Dr. Oğuz Çolak, kişilere ait kafatası ve farklı kemik yapılarını üç boyutlu modelleyip özel protetifleme cihazlarında tasarlayabildiklerini belirterek, "Aslında bu teknoloji 15 yıllık bir geçmişe sahip olmasına rağmen ülkemizde yeni kullanılmaya başlandı" dedi. Üç boyutlu modelleme teknolojisinin sağlıkta pek çok alanda kullanılabildiğine dikkat çeken Çolak, "Özellikle medikal alanda bir çok implant tasarımında, çene cerrahisinde, yüz cerrahisinde, dudak yarıklarında, kalça eğikliğinde, kafatası hasarlarında bu teknolojiyi kullanmak mümkün. Yani kemikle ilgili bir arıza olduğunda o kemiğin o bölgeye göre modellenmesinde ve bunun implantının veya protezinin yapılması mümkün. Bunun yanında ileri teknoloji gerektiren savunma sanayilerinde bu modelleme sayesinde özel tasarım yapılabiliyor" diye konuştu.

SÜREÇ HIZLANIYOR
Çolak,tasarımı gerçekleştirilen kafatası protezi ya da implant parçaların ameliyat sürecini hızlandırdığını sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kişiye özel protez
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN