Işık YARGIN: Kova

Giriş Tarihi: 4.2.2013
Şubat ayı cüce, müce ama Kova takımyıldızının etkilediği şahane bir ay-mışilk dekanatında Güney Balığı, Pisces Australis, ikinci dekantta ise sırtındaki dev kanatlarıyla Pegasus vardır. Buradaki başlıca yıldızlar, Markab, Scheat, Enif, Al Genib, Homan, Matar'dır. Üçüncü dekantta güzel bir kuğu bulunur. Yaralı olmasına rağmen Samanyolu'nda daireler çizerek dolaşırken, nebulatik yıldızların tam ortasındadır. Başlıca yıldızları bir haç meydana getirir. En parlak yıldızları, Deneb, Azel, Fafoge, Sadr, Adige ve Arided'dir. Astronomi işim değil ama işimmiş gibi-arak- laflarla pek de fiyakalı olabiliyormuş.
Benim Şubat ayına sevgim Kova Takımyıldızının etkilediği ay olmasının dışında Kova olarak doğan bu dünyayı varlıkları ile değerli kılan çok sayıda yaşlı, genç, çocuk; dahi kovalara sahip olmamla alakalı.
Hayat, öylesine akıp giden bir süreç olmadığını insanoğluna öğretiyor.
Çocukluğumda sakızlardan çıkan fallara, gençlikte papatyaya sorulan aşklara ne kadar uzak bir yerden bakıyorum şimdi. Ama baktığım yer yine bilinmeyene duyulan merakla beslediğim, doğru zaman geldi mi? Yıldızlar doğru dizildi mi? Sorularımla dopdolu. Bu yalnızca benim başıma gelen bir durum olmamalı diye düşünüyorum.
Zira kim birazcık kendisinden bahse kalkışsa enerji sistemleri, nefes teknikleri, çekirdek inançlar, aura, egoyla nasıl bir meşguliyette olduklarını anlatıyorlar.
Ortak bir amaç var insanlar mutlu olmak istiyorlar. Ve mutluluk burçlardan, fallardan da yakalanabilen küçük şeylerin toplamından başka bir şey değil aslında.
Sevgiyle dolu bir selam verebilmek, sokakta tanımadığın birine göz göze geldiğinde gülümseyebilmek, ince bellinden çayını yudumlamak, çayın rengine hayran kalmak, kendine yemek yapmak, ta uzaklarda bir yerlerde açılmış sergiye gitmek, kokusunu özlediğin tozlu raflarından sahafların kitap karıştırmak, toplumun faydasına sunacağın bir icat için çalışmak, dost ziyaretine gitmek. İşte hayatta mutluluk için gerekli olan küçücük şeylerden birkaçı ve Şubat ayının kovası bütün bunları yapabilme ayrıcalığına sahip. Zira Kova Burcunun onlara verdiği özellikler: Hümanist. Bağımsız.
Dost. Mucit. Yenilikçi. Reformist. Sadık.
Vefalı. İdealist. Entelektüel. Yeniliğe meraklı.
En küçüğü Işık. Hayatımdaki şahane kovaların 8 yaşında olanı. Samanyolunda daireler çizerek dolaşan nebulik yıldızların odağındaki güzel ama yaralı olanı Ayça, hangisi dev kanatlı Pegasus Bahadır mı, Fadime mi? İkisi de uygun. Ama en parlak yıldızlardan eminim onlar; Işık, Nurşen, İpek, Çağrı, Cengizhan. Yıllardır 1 Şubatla 4 Şubat arasında 2 kovalı için heyecan ve mutluluklarımın toplamı bu haftanın ilhamı oldu. Küçük Şubat, küçük şeylerle bana mutluluğu öğreten bu insanlarla başımın tacı oldu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Işık YARGIN: Kova
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN