Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Magandalardan milyonluk zarar

Şehir magandaları Antalya'da trafik levhalarını silahla kullanılamaz hale getirerek, kamunun 2,5 milyon lira zarar etmesine neden oldu

Giriş Tarihi: 4.2.2013
Antalya'da trafikteki magandalar geçen yıl sadece direksiyon başında etkili olmadı. Karayollarında bulunan binlerce trafik işaret ve bilgi levhasına zarar veren şehir magandaları, kamunun milyonlarca lira zarara uğramasına neden oldu. Karayolları 13'üncü Bölge Müdürlüğü'ne bağlı 3 bin 904 kilometre yolda bulunan yaklaşık 60 bin standart trafik levhası ile 23 bin metrekarelik bilgi levhası yine magandaların hedefindeydi. Karayolları üzerinde bulunan levhalara silahla ateş etmeyi kahramanlık sanan akıl fukaraları, Antalya'da kamunun yaklaşık 2.5 milyon lira zarar etmesine neden oldu.

172 TRAFİK LAMBASI

Karayolları Bölge Müdürlüğü'nün yol ağı içerisinde bulunan üçgen ve yuvarlak trafik levhalarının yaklaşık 9 bin adedi ile 2 bin 500 metrekarelik bilgi yön levhası kurşunlanma veya üzerine yazı yazılması nedeniyle, 172 adet trafik lambasını da ateş ederek kullanılamaz hale getirdi. Karayolları Bölge Müdürü Mustafa Karademir, trafik levhalarına zarar vermenin maddi boyutunun yanı sıra insan hayatının tehlikeye düşürüldüğünü belirterek, "Yol kenarlarındaki işaretleyicileri kırıyorlar ve yol bitim çizgisi görünmez hal alıyor. Bunun bir kazaya neden olması ve o kazada insanların hayatlarını kaybetmesinin bedeli hesaplanamaz. Biz gider o levhayı yenileriz ama kaybedilen hayatların bedelini kim ödeyecek? Sadece trafik levhasına değil belki de sevdikleri birine sıkıyorlar o kurşunları"dedi.

PSİKOLOJİSİ BOZUK

Trafik levhalarına zarar verenlerin psikolojik rahatsızlıkları olduğunu belirten Karademir, "Bu olayı sağlıklı bir insan yapmaz. Sürücülere karşılaşabilecekleri tehlikeleri haber veren trafik işaretleri ortadan kaldırma akıl zorudur" diye konuştu.

CEPLERİNE SIKIYORLAR
Vatandaşın trafik levhalarına sadece ateş ederek zarar vermediğini, çalıp kendi çıkarları için de kullandıklarını ifade eden Karademir, "Bariyerleri söküp çit olarak kullanıyorlar" dedi. Kamuya verilen zararın faturasını herkesin ödediğini hatırlatan Karademir "O kurşunları kendi ceplerine sıkıyorlar" diyerek bilinçli davranmaya davet etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Magandalardan milyonluk zarar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN