Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ocak kabus ayı oldu

Antalya Ocak ayı turist sayısında son 10 yılın en düşük verilerine ulaştı. AKTOB Başkanı, "2013 ve sonrası için zor bir tablo var" dedi

Giriş Tarihi: 4.2.2013
Antalya'da turist sayısında Ocak ayı kabusu yaşandı. Son 10 yılın en düşük turist sayısı verilerine ulaşıldı. Ocak ayında gelen turist sayısı 108 bin seviyesinde kaldı. Geçen yılın aynı döneminde bu sayı 122 bindi. Geçen yıla oranla yüzde 12 düşüş gerçekleşti. 2011'e oranla düşüş yüzde 15,6 ve 2010'a oranla da yüzde 23,8 oldu. Akdeniz Turistik Otelciler Birliği (AKTOB) Başkanı Sururi Çorabatır, düşüşün 2013 beklentileriyle ilgili ürkütücü olmadığını söyledi. Ocak ayı verilerinin 2013'ün göstergesi olmadığını vurgulayan Çorabatır, "2013 yılı kötü başladı. Düşüş var. Ancak oluşan fark sezon içerisinde kolayca kapanır. Antalya sezon içerisinde kendisini toplayacaktır" diye konuştu.

REKABET ÇOK ÇETİN

Düşüşte, Avrupa'nın ekonomik durumu ve rakip destinasyonların uyguladığı stratejilerin etkili olduğunu belirten Çorabatır, "2013 ve bundan sonrası için zor bir tablo var. Bundan sonraki yıllar çekin geçecek. Artık rakip destinasyonlar turizmin ekonomik katkısını daha fazla fark etti. Rakip ülkeler boş durmuyor. Rekabet çetin geçiyor" diye konuştu.

FİYAT ARTIŞI YAPAMADIK

Yunanistan ve Mısır gibi Akdeniz çanağındaki rakip destinasyonların geçen yılın fiyatları üzerinden ön rezervasyon yaptığını anlatan Çorabatır, "Döviz kuru da yatay gidiyor. Giderler artıyor. Ancak bu rekabet yüzünden biz de oda fiyatlarımızı arttıramıyoruz. Fiyat artışımız yüzde 6-7 seviyesinde kaldı. Bu da kazancımızın düşmesine neden oluyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ocak kabus ayı oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN