Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kıyı kenarda umut Bakan'da

Giriş Tarihi: 6.2.2013

Antalya Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü tarafından organize edilen ve Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Arıcı'nın da katıldığı toplantıda, Kemer'in turizm sorunları tartışıldı. Turizmciler çözüm için Bakan Çelik'ten çok umutlu

Antalya Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü tarafından organize edilen toplantıda, Kemer'in turizm sorunları tartışıldı. Tekirova Amara Dolce Vita Otel'de düzenlenen toplantıya Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Abdurrahman Arıcı, İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Acar, GATAB ve Tekirova Belediye Başkanı Yusuf Üras, Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, Kemer Turistik Otelciler Birliği (KETOB) Başkanı Tayyar Gül ile çok sayıda otel sahibi ve genel müdürleri de yer aldı.

UMUT YENİ BAKANDA

TUROFED Başkanı Osman Ayık Kültür ve Turizm Bakanlığı koltuğuna Ömer Çelik'in gelmesini değerlendirdi. Bakan Çelik'in siyasi gücünün önemine dikkat çeken Ayık, Çelik'in bu gücünün turizm sektörünün sorunlarının çözülmesinde çok önemli olduğunu söyledi. Ayık, "Yeni Bakanımız Ömer Çelik'in siyasi gücü malum. Partideki yerini biliyoruz. Ağırlığını biliyoruz. Kendilerine sorunlarımızı net bir şekilde anlattığımız sürece kıyı kanunu uygulama yönetmeliği değişebilir. Bana göre bu mümkün çünkü komisyon üyeleri ile kıyı kenar çizgileri görülen lüzum üzerine tespit edilebilir. Ve bu valilerin ve valiliklerin yetkisindedir. Eğer uygun görüldüğü takdirde bir komisyon oluşturulur kıyı kenar çizgilerini yeniden çizdirilebilir" diye konuştu. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Abdurrahman Arıcı kendisi alt yapıdan sorumlu olduğu için bu konudaki istekleri, sorunları Bakan Çelik'e ileteceğini söyledi. Arıcı, "Bir süreç devam ediyor. Gerek bakanlık gerekse Yatırım işletmeler Genel Müdürlüğü olarak neler yapabiliriz, neler yapamayız karşılıklı görüş alışverişinde bulunduk. Bir çıkış yolu nasıl bulunur diye bir mutabakata varıldı ama sonrasında bakanlıktaki değişim işi biraz yavaşlattı. Bazı konularımız var ki; artık ötelenmesi mümkün değil. Bunların bir an önce halledilmesi gereken meseleler olduğunun bilincindeyim" diye konuştu. KETOB Başkanı Tayyar Gül, turizmcinin önünde yer alan en büyük iki sorundan birinin imar ve kıyı kenar kanunu olduğunu söyledi. Gül, "Kemer'in birçok sorunu var ama bunları önem sırasına koyduğumuzda birinci sorunumuz kıyı-kenar sorunudur. İkincisi de binalarımızda bulunan imar yoğunluğu sorunu. Tabii bu sorunu sadece Kemer ile değerlendirmemek gerekiyor. Türkiye'nin birçok bölgesinde bu sorun yaşanmakta" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kıyı kenarda umut Bakan'da
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN