Türkiye'nin en iyi haber sitesi

250 bin turist kayıp

Antalya'da 2013'e turist sayısında düşüşle başlandı. Akıllara, çeyrek milyon turist kaybı yaşanan 2012 kış sezonu geldi. Kent Konseyi, istikrarlı bir şekilde düşen kış turizmi konusunda uyarı yaptı

Giriş Tarihi: 7.2.2013
Ocak ayında turist sayısında son 10 yılın en düşük verilerine ulaştı. Geçen yıla oranla yüzde 12 düşüş gerçekleşti. 2011'e oranla düşüş yüzde 15,6 ve 2010'a oranla da yüzde 23,8 oldu. Turizmciler düşüşün yaz sezonunda kapatılacağını düşünüyor, ancak Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu kış aylarında yaşanan düşüşün önemine dikkat çekti.

ÜÇTE BİRİ YOK OLDU
Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz, 2012 yılında bir yıl öncesine oranla turist sayısında 209 bin düşüş yaşandığını hatırlattı. Yavuz, 2012'de kış aylarında turist sayısında yaklaşık 250 bin düşüş yaşandı. Yani kış aylarında gelen toplam turistin neredeyse üçte 1'i oranında bir kayıp yaşandı. Yaz sezonunda bu düşüş son dakika indirimleri ile kapatıldı ancak yine de düşüş 209 bin seviyesinde kaldı" diye konuştu. Antalya'da turizmin sadece yaz dönemine sıkıştığını belirten Yavuz, "Kış döneminde yaşanan kayıp bu nedenle önemli. Yaz aylarında 9 milyon turist alan Antalya kış aylarında sudan çıkmış balığa dönüyor. En az 3 milyon turist gelmesi gereken 6 aylık kış döneminde bu sayının yarısı ancak gerçekleşiyor. 20 yılda yabancı turist sayısını 600 binden 11 milyona çıkarmayı başaran Antalya, bu sorunun da üstesinden gelebilir" dedi.

RAKİPLERDE DURUM

Antalya'ya gelen turistlerin yüzde 83'ünün Mayıs- Ekim döneminde geldiğini anlatan Recep Yavuz, "Antalya Kasım-Nisan döneminde havası sönmüş balona dönüyor. Oysa iklimi ve coğrafi koşulları Antalya'ya benzeyen diğer tatil destinasyonlarında bu geçiş daha yumuşak gerçekleşiyor. Bu tatil bölgelerinde genelde toplam turistin yüzde 70' i yaz, yüzde 30 u kış aylarına dağılıyor" diye konuştu.

BOŞA AKAN ŞELALE GİBİ
Yaz aylarında denizin ve güneşin nimetleri sayesinde yeterli talebin alındığını belirten Yavuz, "İnsan zekâsı ürünü çözümlemelerle kışı da kalkındırma zamanıdır. Antalya'nın bu potansiyelini bir türlü değerlendirememesi, suyunu denize döken şelaleye benziyor. Kış aylarında turistlerin ülkelerinde karakış hüküm sürerken, 308 günü güneşli geçiren Antalya'nın kış ayları sıcaklık ortalaması 15 derecenin üzerinde. Aksi takdirde tek bacağın üstüne binen yük, kangrene neden olabilir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
250 bin turist kayıp
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN