Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sevgililer günü yine çiçekçiye yaradı

Yılın en önemli ihracat dönemlerinden olan Sevgililer Günü öncesi ihracat yüzde 10 arttı

Giriş Tarihi: 8.2.2013
Antalya'da süs bitkileri ihracatı artıyor. Sektör 2013 yılına ihracatta artışla başladı. Büyük çoğunluğu Antalya'dan gerçekleşen süs bitkisi ihracatı Ocak ayında geçen yıla göre yüzde 10 artarak, toplam 5 milyon 252 bin dolara ulaştı.

MÜTEAHHİTLER

Kesme çiçek ihracatı yüzde 10 artarken, canlı bitki ihracatında ise artış yüzde 14 oldu. Özellikle Türk müteahhitlerin yurtdışında yaptıkları işlere paralel olarak gelişen canlı bitki ihracatı 2,6 milyon dolara ulaştı. Canlı bitki ihracatında ana pazarlar, inşaat projelerinin yoğunlukta olduğu Azerbaycan, Irak ve Türkmenistan oldu.

HEDEF 100 MİLYON DOLAR

Kesme çiçek ihracatı toplam 2,4 milyon dolar oldu. Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Osman Bağdatlıoğlu, Sevgililer Günü nedeniyle Şubat ayında da kesme çiçek sektöründe ciddi bir artış yaşanmasını beklediklerini söyledi. Bağdatlıoğlu, yıl sonu hedeflerinin ise 100 milyon dolar olduğunu ifade etti.

26 ÜLKEYE GİDİYOR

Ocak ayında Türkiye'den toplam 26 ülkeye süs bitkileri ihracatı gerçekleştirildiğini ifade eden Bağdatıloğu, "Bu dönemde en önemli ihracat pazarlarımız sırasıyla Almanya, İngiltere ve Hollanda oldu. Sevgililer Günü'nde yoğun ihracat gerçekleşecek" dedi.

TOPLAM 40 MİLYON DAl ÇİÇEK GİDECEK
Atalya'da üretici ve ihracatçıların hedefi, Sevgililer Günü'nde Avrupa ülkeleri ve Rusya'ya 40 milyon dal çiçek ihracatı yapmak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sevgililer günü yine çiçekçiye yaradı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN