Sigarayı bırakıyoruz

Giriş Tarihi: 10.2.2013

Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Göğüs Hastalıkları Bölümü'nden Uzm.Dr. Evren Toprak, sigaranın insan sağlığına zararlarıyla ilgili bilgi verdi

Sigara tiryakiliği, en öldürücü toplumsal zehirlenme olayıdır' diyen Uzm. Dr. Evren Toprak, "Ölüm sigara yüzünden oluşan hastalıklar sonucu meydana gelir. Her sigarada vücut için zehirli, tahriş edici, kanser yapıcı ya da kanserin ortaya çıkmasını kolaylaştırıcı 4 binden fazla kimyasal madde bulunmaktadır. Bunlardan en az 81 tanesinin doğrudan kansere neden olduğu ispatlanmıştır. İnsanları sigaraya bağımlı hale getiren madde ise nikotindir. Nikotin, kalp atışlarını hızlandırır, tansiyonu yükseltir, kanın pıhtılaşma riskini artırır. Sigara dumanındaki karbonmonoksit gazı, kanın oksijen taşıma kapasitesini azaltır, dokular yeterince oksijen alamadığından egzersizde çabuk yorulma ortaya çıkar. Erkeklerde tüm kansere bağlı ölümlerin % 35'inin, kadınlarda ise % 15'inin nedeni sigaradır" dedi. Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Evren Toprak, akciğer kanserine bağlı ölümlerin yüzde 90'ının nedeninin sigara olduğunu belirterek, "Sigara içmeyen ancak dumanına maruz kalanlarda akciğer kanseri riski 3 kat artmıştır. Sigara içenlerde akciğer kanseri dışında ağız, dil, dudak, gırtlak, yemek borusu, pankreas, mesane, böbrek, prostat ve rahim ağzı kanseri riski 30 kat artmıştır" dedi. Sigaranın kronik bronşit ve amfizem gibi nefes darlığı yapan akciğer hastalıklarının en önde gelen sebebi olduğu ifade eden Toprak, "Bu hastalıklardan ölüm riski, içmeyenlerden 40 kat fazladır. Sigara içenlerde kalp krizi geçirme riski 10 kat artmaktadır. Kan dolaşımı ve damarlar üzerine etkileri nedeniyle beyin damar hastalıkları ve felç riski artar" dedi.

BIRAKABİLİRSİNİZ
Dr. Evren Toprak, "Sigara kullanımı, hekim yardımı ile üstesinden daha rahat gelebileceğiniz tıbbi bir bozukluktur. Sigara bırakma çabası içindeyken kendinizi yargılamadan ve suçlamadan mücadele etmelisiniz. Bu süreci "kronik tekrarlama eğilimi olan bir hastalıktan iyileşmeye çalışmak" olarak benimsemeniz çabanızı kolaylaştıracaktır" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sigarayı bırakıyoruz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN