Sanata Çin darbesi

Markaların ardından Çin işi kopyalar sanat alanını da sardı. Ünlü ressam Coplu'nun başı Çin ve Vietnam'da yapılan kopya resimlerle dertte

Giriş Tarihi: 11.2.2013
Antalya'da başladığı sanat hayatına Kanada'da devam eden Türk ressam Orhan Coplu'nun başı, eserlerinin Çin malı kopyalarıyla dertte. İspanya'dan Singapur'a, Kore'den ABD'ye kadar dünyanın farklı bölgelerinde özel galerilerde sergiler açan Orhan Coplu'nun eserleri kopyalanarak dünyanın farklı ülkelerinde satılıyor.

İSMİNİ ÖĞRENMEK İSTEYİNCE
Olay, ABD'de eserlerinin kopyalarını satın alan sanatseverlerin kendisiyle iletişime geçmesiyle ortaya çıktı. Bir sanat galerisinden eserini alan sanatsever, resmin ismini öğrenmek için Coplu'ya internetten ulaştı. Eserin orjinalinin İspanya'da olduğunu bilen Coplu, ABD'li sanatseverin elindeki örneğin sahte olduğunu söyledi. Bu olay üzerine eserlerinin kopyalarının peşine düşen Coplu, Çin ve Vietnam'da resimlerinin kopyalarının yapıldığını öğrendi.

HEM ÜZÜCÜ HEM GURUR VERİCİ

Genelde ölmüş olan ressamların eserlerinin kopyalandığını anlatan Coplu, "Yaşayan ressamlar arasında en çok kopyası yapılanlardan birinin ben olduğumu öğrendim. Sonuç olarak, eserlerimin kopyalanması rahatsız edici. Ama diğer taraftan insanların eserlere ilgi duyduğunu gösteriyor" dedi. Orijinal resimlerin bir yatırım aracı olduğunu belirten Coplu, "Sanat eserleri zaman geçtikçe değerleniyor. Ancak kopyalar, yatırım açısından tehlike oluşturuyor" dedi. Kopya resimlerin seri üretildiğini anlatan Coplu, "Bazıları şaşırtıcı derecede başarılı" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sanata Çin darbesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN