Türkiye'nin en iyi haber sitesi

112'de Avrupa sistemi

Giriş Tarihi: 12.2.2013

Antalya'da pilot olarak uygulanan 112 Acil Çağrı Merkezi tanıtıldı. Vali Yardımcısı Kurdoğlu, Türkiye'de ABD'dekinin yerine Avrupa sisteminin uygulandığını anlattı

Avrupa 112 Günü nedeniyle Türkiye genelinde 4 yıl önce ilk kez Antalya'da pilot proje olarak hizmete giren 112 Acil Çağrı Merkezi uygulamasının tanıtımı yapıldı. Cumhuriyet Meydanı'ndaki tanıtıma polis, itfaiye, ambulans, jandarma, sahil güvenlik, afet işleri birimleri ekipleri katıldı. Cumhuriyet Meydanı'na gelen çocuklar 112 Acil Çağrı Merkezi'yle ilgili bilgilendirici çizgi filmleri izledi. Burada bekleyen polis, itfaiye, ambulans ve sahil güvenlik ekiplerinin kullandığı araçlara binen çocuklar, hangi durumlarda 112'yi aramaları gerektiği yönünde bilgilendirildi.

YARDIM ODAKLI

Etkinliğe katılan Antalya Vali Yardımcısı Mehmet Kurdoğlu, 112 Acil Çağrı Merkezi'nin tanıtımına ve halkta bu kültürün oluşmasına yönelik bir etkinlik düzenlediklerini söyledi. Amerika'da acil çağrı numarasının 911, Avrupa'da ise 112 olduğunu hatırlatan Kurdoğlu, Amerika'daki acil çağrı merkezinin hareket noktasının olayın ne olduğunu anlamaya yönelik, Avrupa'da ise "Nasıl yardımcı olabiliriz" şeklinde olduğunu dile getirdi.

BAŞARIYLA YÜRÜYOR

Türkiye'de de acil çağrı numaralarını birleştirmek için 2005 yılında çalışmaların başladığını belirten Kurdoğlu, Antalya ve Isparta'nın pilot il olarak seçildiğini ve 4 yıldır bu uygulamanın başarıyla yürütüldüğünü kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
112'de Avrupa sistemi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN