Ev kirası Yonca'dan

Giriş Tarihi: 13.2.2013

Almanya'daki zihinsel engellilerin işyerinde sorun yaşayınca annesi tarafından Antalya'ya getirilen Yonca, şimdi garsonluk yapıyor. Annesinin işsiz kaldığı dönemde, ev kirasını ödüyor

Turizmde Engelleri Aşalım Projesi kapsamında Porto Bello Otel'de servis elemanı olarak çalışan Yonca Olguner, kendisi için her şeyi göze alan annesi Yaşanur ile birlikte Almanya'yı terk edip Antalya'ya yerleşti. Almanya'da çeşitli seviyelerdeki zihinsel engellilerin işyerine gönderilmişti. Çoğunluğu kötü durumdaki bu çocuklardan korkup psikolojisi bozulan Olguner'i, annesi kurtardı. Türkiye'de tekerlekli sandalye basketbol hakemi eğitmeni tanıdığı aracılığıyla, ilkokul, ortaokul ve Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi'nden haberdar oldular.

ABİLER ONAYLAMADI

Okulu araştıran anne Yaşanur, okutmaya kararlı olduğu kızını da alıp Antalya'ya gelme kararı aldı. İnşaat Mühendisi Cem ve aynı meslekteki oğlu Cenk, annesi ve kardeşleri, Yaşanur Olguner'in bu kararını onaylamadı. Akrabalarının, "Kız çocuğu ne de olsa. Evde otursun, ev işi yapsın" demelerini dün gibi hatırlayan Yaşanur Olguner, "Ben okumadım. Acısını çekiyorum" düşüncesiyle kararından vazgeçmedi.

DÜZELME VAR

Yonca okula başladıktan 2 ay sonra kendine geldi. Psikolojisi düzelmeye başladı. Birbuçuk yıldır okuyor. Son 6 aydır, haftanın 6 günü işte, bir günü okulda geçiyor. Bir gün Yaşanur Olguner, kızının yorulduğu düşüncesiyle okula gitmemesi için çalar saati kurmamış. Kalktığında durumu fark eden Yonca, çok sevdiği okuluna geç kaldığı için annesine çok kızmış.

ANNESİ MUTLU

Almanya'da 37 yıldır yaşayan anne Yaşanur Olguner, burada bir otelde halkla ilişkilerde, ardından kırtasiyede çalışmış. Şu an işsiz. Ev kirasını ve diğer faturaları şu an 17 yaşındaki Yonca'nın maaşı karşılıyor. İlk maaşıyla annesini sinemaya götürmüş, arkadaşlarına dondurma ısmarlamış, öğretmenine de hediye almış. Tercihini kendi ayakları üzerinde durmasını istediği kızına yapan annesi, kararından çok mutlu. Her geçen gün özgüveni artan, kendisini geliştiren kızının mutluluğunu gördükçe çektiği tüm sıkıntılarını unuttuğunu söyleyen anne, "Almanya'da geçen zamanımıza acıyorum şimdi. Kızım Türkiye'de çok daha mutlu. Harika bir program yapmışlar. Türkiye gerçekten bu konuda Almanya'dan ilerde" diye konuştu.

İŞYERİNDE ÇOK SEVİLİYOR
Garson Yonca Olguner, otelin en sevilen yüzlerinden. Okulu devam ettiği için bir gün okula, 6 gün işe gidiyor. Haftalık izin gününde okula gideceğini söyleyince, işten ayrılacağı düşünülmüş. Bu yüzden de pasta yaptırmışlar. Durum sonradan anlaşılmış, ama pasta ziyan edilmemiş.

ÇATAL BIÇAK SİLİYOR
Henüz tam anlamıyla servis yapmıyor. Daha çok garsonluğun geri hizmetlerinde çalışıyor. Çatal bıçak siliyor, aşçılara mutfak ekipmanlarının toplanmasında yardım ediyor. Almanya doğumlu olduğu için, bu dili mükemmel konuşuyor. Bazen müşterilerle ayaküstü sohbetlere de giriyor. Hayattaki en büyük keyfi, işyerinde olmak. Henüz 17 yaşında. Okul günlerinde 2'şer saat sözel, müzik ve atölye eğitimleri alıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ev kirası Yonca'dan
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN