Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gürültü kirliliğiyle mücadele başladı

Giriş Tarihi: 14.2.2013

Trafikte gürültünün önlenmesi için "Trafikte Korna ile Konuşma! DAAATMA" ismi verilen proje polis, belediye ve esnaf temsilcileri tarafından başlatıldı

Antalya'da gürültü kirliliğine karşı savaş açıldı. Sürücülerin gereksiz yere korna çalarak oluşturduğu kirliliğin önüne geçilmesi için başlatılan "Trafikte Korna ile Konuşma! DAAATMA" projesi Emniyet Müdürü Mustafa Sağlam önderliğinde düzenlenen toplantı ile tanıtıldı. Antalya Valiliği, Emniyet Müdürlüğü, Büyükşehir Belediyesi ve Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği'nin (AESOB) ortaklaşa yürüteceği proje kapsamında sessiz, sakin ve huzurlu bir şehir ortamı yaratılmaya çalışılacak. Kampanya kapsamında okullara "Trafikte kornasıyla konuşanı uyaralım" şehrin çeşitli yerlerine ise "Hasta ve yaşlıların huzurunu, bebeklerin uykusunu dağıtma. Gürültü kirliliği yaratma" yazan afişler asılacak. Vatandaşların gürültü kirliliğine karşı duyarlı olması için bilinçlendirme yapılacak.

ENGELLENECEK

Uncalı Emniyet Müdürlüğü Brifing Salonu'nda gerçekleşen tanıtım toplantısına Emniyet Müdürü Mustafa Sağlam, Trafikten Sorumlu Emniyet Müdür Yardımcısı Akif Aktuğ, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mehmet Aktekin, AESOB Başkanı Abdullah Sevimçok katıldı. İnsanın yaşam kalitesini düşüren en önemli etkenlerden biri olan gürültü kirliliğini önlemek için böyle bir çalışma başlattıklarını belirten Sağlam, "Şehrimizin sessiz, sakin, huzurlu ve keyif veren bir lokasyon haline gelmesi için bütünden detaya müspet hale gelmesi gereken her konu bizlerin sorumluluk alanındadır. Bu, kentten ekmek yiyen herkesin elini taşın altına koyması gereken bir konudur. Antalya birçok konuda öncü. Güzel bir örneği diğer şehirlerin de takip ettiğini görürsünüz. Suya bir taş atıyor ve bu güzelliklerin bütün Türkiye'ye yayılmasını ümit ediyoruz. Trafik gürültüsünü yok etmeye kararlıyız" dedi.

SUÇUN BAŞLANGICI

Kampanya hakkında bilgi veren Emniyet Müdür Yardımcısı Aktuğ da korna çalmanın trafikte yaşanan şiddete dayalı suçların tetikleyicisi olduğunu söyledi. Bu suçların cinayete kadar ilerlediğini söyleyen Aktuğ, "Gürültü kirliliğinin önüne geçilmesinin ilk koşulu trafikte bilinçli birey düzeyine erişmekten geçer. Bu bilinç başta trafik olmak üzere hayatın her alanında birbirimize duyduğumuz saygı ve yüksek toleranstan oluşmaktadır" dedi.

SABIRSIZLIĞI KUSMAK GİBİ

Bir ülke sürücülerinin korna ile vatandaşlarını rahatsız etme seviyesinin medeniyet çizelgesindeki yerini gösterdiğini anlatan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mehmet Aktekin ise "Klakson çalmama başkalarının hakkına saygı göstermedir. Toplumun koyduğu kurallara uyma anlamına gelir. Klakson bu kuralara karşı adeta kişinin kendi öfke ve sabırsızlığını kusması gibidir. Medeni kentlerin birliğinde, düzeninde bu kurallara uyulması çok önemlidir" dedi.

SÖZLEŞME İMZALANDI
Toplantının sonunda projeyi ortaklaşa yürütecek olan kurumlar arasında "Gürültü Kirliliği ile Mücadele Etik Sözleşmesi" imzalandı. Sözleşmeye imza atan Emniyet Müdürü Sağlam, Genel Sekreter Aktekin ve AESOB Başkanı Sevimçok projenin Antalya halkına huzur getirmesini diledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gürültü kirliliğiyle mücadele başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN