Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İlkyardım için gönüllü eğitimi

Sağlık Müdürlüğü ekipleri, köy köy gezip, ulaşımın zor olduğu yerlerde kazazedelere ilkyardım yapacak gönüllüler yetiştirecek

Giriş Tarihi: 15.2.2013
Antalya Sağlık Müdürlüğü, ulaşımın zor olduğu yerleşim yerlerinde meydana gelecek kazalarda yaralananlara ilk müdahaleyi yapacak gönüllüler yetiştirecek. "Ulaşımı Zor Yerleşim Yerlerinde Gönüllü İlkyardımcı Eğitimi Projesi" kapsamında gerçekleşecek eğitimler için İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri köy köy gezip, gönüllülere yaşadıkları yerde eğitime tabi tutacak. Yetiştirilecek kişilere hastayı hayata bağlayacak ilkyardım bilgileri öğretilecek.

10 KÖYDE YAPILACAK

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı himayesinde gerçekleştirilecek olan proje kapsamında 9 ilçeye bağlı 10 köyde, gönüllülere ilkyardım eğitimleri verilecek. Eğitim alan kişilere sertifika dağıtılacak. Sertifika alan gönüllüler 112 ekiplerine olayla ilgili doğru bilgileri ulaştırırken, hastayı hayata bağlayacak ilk müdahaleyi yapacak. Önümüzdeki günlerde başlayacak projenin tanıtımı İl Sağlık Müdürlüğü binasında yapıldı. Vali Yardımcısı Mehmet Kurtoğlu, ilkyardımın önemine değinerek projenin sağlayacağı faydalardan söz etti. Uzak noktalarda yaşayan kimselere en hızlı şekilde hizmet götürmek için başlatılan projenin çok önemli sonuçlar doğuracağına inancının tam olduğunu söyleyen Kurtoğlu, daha önce ilkyardım eğitimi alan kişilerinde bilgilerinin güncellenmesinde de fayda bulunduğunu hatırlattı.

ÖLÜMLER AZALACAK
Sağlık Müdürü Adem Bilgin ise bu eğitimler sayesinde yanlış ilk müdahale yüzünden meydana gelen ölümlerin ve sakatlıkların önüne geçileceğini belirtti. Sağlık ekiplerinin olay yerine ulaşmasından önce doğru müdahaleler yapılmadığı için ölüm ve sakat kalmalar ile karşılaştıklarını söyleyen Bilgin, "Ambulanslarımız küçük bir hastane niteliğinde hizmet veriyor. Hastaya ulaşmakta bir sıkıntımız yok. Ancak biz olay yerine ulaşmadan yapılacak ufacık bir ilk yardım müdahalesi ile hayata geri döndüreceğimiz bir kişinin hayatını kaybetmesini engellemek için bu projeyi hayata geçiriyoruz" dedi.

PROJENİN UYGULANACAĞI BELDE VE KÖYLER
İLÇE ADI BELDE-KÖY Akseki Yarpuz Konyaaltı Saklıkent Kumluca Adrasan Gazipaşa Sugözü Gündoğmuş Köprülü Gündoğmuş Güneycik İbradı Ormana Kaş Sütleğen Elmalı Akçay Belediyesi Korkuteli Söğütçük Köyü
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İlkyardım için gönüllü eğitimi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN