Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hepsi birer örnek oldu

Giriş Tarihi: 16.2.2013

Alanya'da eğitimlerinde başarılı olan engelli çocuklar, spordaki başarılarını da uluslararası alana taşıyıp ödülden ödüle koşuyor

Antalya'nın Alanya ilçesinde eğitimlerinde başarılı olan engelli çocuklar, spordaki başarılarını da uluslararası alana taşıyor. Öğrenciler psikolog, rehber ve beden eğitimi öğretmeni eşliğinde spor branşlarına hazırlanıyor.

ÇOĞU ÖDÜLLÜ
Atletizm, bisiklet, yüzme, masa tenisi ve futbol gibi branşlarda başarılı olan engelli öğrenciler, Türkiye çapında birçok kupa ve madalya kazandı. Ülke genelinde bu şekildeki 15 öğrenci arasında Sinan Kızılkaya, Dilara Çevik ve Mümin Karcı'nın uluslararası dereceleri de bulunuyor. Türkiye çapında birçok şampiyonluk kazanan Çevik, geçen yıl Portekiz'de düzenlenen Dünya Down Sendromu Atletizm Yarışması'nda, 100 ve 200 metrede dünya ikinciliği kazandı.

BİRİNCİ OLDU

Yine geçen yıl Konya'da gerçekleştirilen Özel Sporcular Dünya Bisiklet Yarışması'nda milli takım sporcusu olan Karcı birinciliği elde etti. Aynı yarışmada Kızılkaya da uluslararası başarılara ismini taşıdı.

HEPSİ SPORLA NIŞTIRILIYOR
Alanya'daki Özgün Kardelen Özel Eğitim Okulu Kurucu Müdürü Feridun Özdeş, 350 engelli öğrencilerini okulda kurulan salonda sporla tanıştırdıklarını belirtti. Öğrencilerden 200'ünün sürekli sporla ilgilendiğini kaydeden Müdür Özdeş, 100'ünün de kulüp bazında profesyonel lisansı bulunduğunu söyledi. Ailelerin, engelli çocuklarının eğitim ve sporla başarıya ulaşabileceğini gördüğünü dile getirdi.

SPOR OLSUN DİYE DEĞİL
Beden Eğitimi öğretmeni Arzu Uçurmak, engelli çocuklara sporu sadece spor olsun diye yaptırmadıklarını ifade etti. Psikolog, rehber ve branş öğretmenlerinin bütün olarak çalıştığına dikkat çeken Uçurmak, "Zaten çocuklar sporun ve elde edecekleri başarıların farkında. Bunları sürekli hatırlatarak ellerine neler geçeceğini, nasıl başarılar elde edeceklerini anlatıyoruz. Onlar bizden daha hevesli oluyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hepsi birer örnek oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN