Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Antalya 'karanfil' dedi

EXPO'ya sembol çiçeğini belirleme anketinde "yabani karanfil" fark attı. Akademisyenler ve çiçek üreticileri sonuçtan memnun. Ancak "nar çiçeği" talebini yineleyenler de var

Giriş Tarihi: 19.2.2013
EXPO'nun botanik temalı sergisine 2016'da ev sahipliği yapmaya hazırlanan Antalya'da, simge çiçeğini belirleme çalışmaları devam ediyor. Halk oylamasına sunulan 4 çiçek arasında, "yabani karanfil" açık farkla birinci sırada. Temmuz-ağustos döneminde çiçeklenen "yabani karafil", Akdeniz bölgesine özgü bir tür olmasıyla da diğer türlerden ayrılıyor.

16 BİNİ AŞKIN OY KULLANILDI

8 Mart'ta gerçekleştirilecek EXPO Ajansı yönetim kurulu toplantısına kadar devam edecek oylamada, şu ana kadar 16 bin 512 oy kullanıldı. Oy kullanan Antalyalıların 10 bin 147'sinin tercihi yabani karanfilden yana oldu. İkinci sırada 4 bin 518 oy ile şakayık yer alırken, papatya bin 587, menekşe 260 oy aldı. Oylamanın ilk günlerinde "şakayık" çiçeğinin ilk sırada yer almasına, "Şakayık Çin kökenli bir tür" dayanağı ile tepki gösteren akademisyenler ve çiçek üreticileri, karanfilin oylamada öne çıkmasıyla rahat bir nefes aldı. Ancak Antalya Kent Konseyi başta olmak üzere bazı sivil toplum örgütleri ise "nar çiçeği" ısrarını sürdürüyor.

KARANFİL İLE TANIYORLAR

Süs Bitkileri Üreticileri Birliği Başkanı Osman Bağdatlıoğlu, Antalya'dan yıllık 450 milyon dal çiçek ihraç edildiğini ve ihracatın büyük bölümünü karanfil oluşturduğunu hatırlatarak, "Avrupa başta olmak üzere dünya Antalya'yı karanfil ile birlikte tanıyor. Antalya'nın endemik karanfil türlerinin EXPO'nun simgesi olması bu nedenle çok uygun" dedi.

KARANFİLLE DONANIR

Bağdatlıoğlu karanfilin simge olarak seçilmesinin ardından peyzaj üreticilerinin bir yıl içerisinde büyük çapta yabani karanfil üretebileceğini belirterek, "Küçük dış mekan üreticileri ufak ufak üretiyorlar. Büyük çapta yabani karanfil üretimi yapılabilir. Tüm Antalya'da kent süslemesinde yabani karanfil kullanılabilir" dedi.

SEVİNDİRDİ

Sembol çiçek konusunda daha önce önerileri alınan Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Baktır da karanfilin öne çıkmasından memnun. Batır ilk etapta şakayık türünün oylamada önde olduğunu hatırlatarak, "Çin'in simgesi olan şakayığın son dörde girmesine tepki göstermiştik. Biz şakayığı önermemiştik. Ancak karanfil oylamada öne çıkınca rahatladık" dedi.

SICAK BAKMIYORUM

Peyzaj Mimarları Odası Antalya Şube Yönetim Kurulu Başkanı Teoman Akçalı da nar çiçeğinin Antalya'nın simgesi olması gerektiği görüşünde. Akçalı, "Biz ülke olarak, Anadolu dan ne mesaj vereceğiz, önemli olan o. Sadece ihracatla olmaz. Dünyaya ne mesaj vereceğiz. Hiçbirine sıcak bakmıyorum. Tarihsel hem de mesajın olması gerektiğine inanıyorum. Narın birlik ve beraberlik vurgusu var. Grafiksel özelliği de var" diye konuştu.

NAR ÇİÇEĞİ ISRARI SÜRÜYOR
Antalya Kent Konseyi Başkanı Semanur Kurt ise nar çiçeğinin Antalya'nın sembolü olması konusundaki görüşlerinin devam ettiğini söyledi. Antalya'nın simgesi olacak çiçeğin belirlenmesine yönelik çalışmaları 'özensiz ve yetersiz' bulduğunu belirten Kurt, "Vatandaşlar 4 çiçek türünden birine oy vermek zorunda bırakılmıştır" dedi. Kurt, Side'nin isminin nardan geldiğini hatırlattı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Antalya 'karanfil' dedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN