Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Altınovalının imar çilesi

Giriş Tarihi: 22.2.2013

Altınova'da Mahallesi'nde hazırlanan imar planlarının Altınova Tarım Topraklarını Koruma Derneği tarafından açılan davaya takılması bölge halkını isyan ettirdi. Vatandaş imza topluyor

İmar planlaması yılan hikayesine dönen Altınova'da, vatandaşlar açılan davalara tepkili. Bölgenin imar planı macerası, 90'lı yıllardan bu yana bir türlü planlanamayan Kırcami'ye benzedi. Planlamanın 5'inci kez açılan davaya takılması sonrası, Düden Mahalle Muhtarı Saim Şen vatandaştan imza topladı. Açılan davada, "İmar planını vatandaş istemiyor, bölgedeki şirketler istiyor. Vatandaşın talebi tarım alanı olarak kalması" tezinin ortaya atılmasına tepki gösteren Muhtar Saim Şen, "Yalan söyleniyor. Vatandaş bölgenin imara açılmasını istiyor. Bölgede artık tarım yapılamıyor" diye konuştu. Mart 2012'de Kepez Belediyesi tarafından hazırlanan ve Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından kabul edilen 5 bin ve bin ölçekli imar planı için yürütmenin durdurulma kararı verilmişti. Ardından, Kepez Belediyesi Eylül Ayı Olağan Meclis Toplantısı'nda mahkemenin gerekçeli kararı doğrultusunda hazırlanan "imar plan revizyonunu" oy çokluğu ile kabul edildi. Daha önce imar planların iptaline neden olan davaları açan Altınova Tarım Topraklarını ve Tarımcıları Koruma Kalkındırma Derneği, imar plan revizyonlarının ardından imar planlarına tekrar dava açtı. 20 yıldır devam eden imar sıkıntısının yaşandığı Altınova bölgesinde, yeniden dava sürecinin başlaması imar planlamasından yana olan vatandaşları isyan ettirdi.

İMZA TOPLANIYOR
İmar tartışması yaşanan bölgede Düden, Menderes, Orta ve Sinan olmak üzere 4 mahalle bulunuyor. Düden Mahalle Muhtarı Saim Şen, açılan davada öne sürülen "İmar planını vatandaş istemiyor, bölgedeki şirketler istiyor. Vatandaşın talebi tarım alanı olarak kalması" tezinin ortaya atılması nedeniyle, bölge vatandaşlarından aksi yönde imza toplamaya başladı. Muhtar Şen, şu ana kadar yaklaşık 500 imza topladıklarını belirterek, "Menderes, Orta ve Sinan mahallelerinde de muhtarlar imza topluyor. Topladığımız imzaları Antalya 2'nci İdare Mahkemesi'ne sunacağız. Vatandaş bölgenin imara açılmasını istiyor. Bölgede artık tarım yapılamıyor" diye konuştu.

ÜRETİM SERİK'E KAYDI
Çiçek ve Kesme Çiçek Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Bıçakçı, daha önce kesme çiçek üretimi yapılan bölgede artık üretimin çok düştüğünü söyledi. Küçük seralarla rekabet şansının olmadığını anlatan Bıçakçı, "Üretim Serik, Kurşunlu ve Gaziler bölgesine kaydı. Bu bölgelerde büyük işletmelerde üretim yapılıyor. Altınova'da imarın konuşulduğu bölgede üretim ekonomik değil. Seraların yüzde 80'i 800 metrekareden küçük. 10 dönümün altı üretim artık ekonomik değil. Kızıllı'da kesme çiçekle ilgili organize tarım alanı konusunda çalışmalarımız var" dedi.

SERALARDA ÜRETİM YOK
Dava açan Altınova Tarım Topraklarını ve Tarımcıları Koruma Kalkındırma Derneği'nin de bölgeyle bir ilgisi olmadığını savunan Saim Şen, "Verimli tarım topraklarının imara açılmaması gerekiyor deniyor. Ancak bölgede artık tarım çok azaldı. Evlerin arasına sıkışan seralardan verim almak mümkün değil. Yenileme gereken seraların hiçbirinde tadilat yapılmıyor. Çünkü yapılacak harcamayı çıkarmak mümkün değil. Seraların birçoğu boş" diye konuştu.

2000 ÖNCESİ İSTEMİYORDUK
Düden Mahallesi'nin 1994-1999 yılları arasında muhtarlığını yapan Süleyman Kurcan ise eskiden halkın bölgenin imara açılmasını istemediğini, ancak şimdi tablonun tersine döndüğünü söyledi. Bölgede tarımın daha verimli olduğu 2000 öncesi yıllarda bölge halkının yüzde 75'inin imara açılmasına karşı olduğunu hatırlatan Kurcan, "Eskiden vatandaş bölgenin tarım alanı olarak kalmasını istiyordu. Artık küçük seralarda üretim yaparak geçinmek mümkün değil. Üretim başka alanlara kaydı. Artık vatandaşın yüzde 95'i bölgenin imara açılmasını istiyor" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Altınovalının imar çilesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN