Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Boyun fıtığı tedavisi

Giriş Tarihi: 22.2.2013
Boyun fıtığı özellikle, masa başında, bilgisayar ekranı karşısında uzun zaman geçiren banka, devlet daireleri gibi yerlerde çalışanlarda, diş hekimi, santral görevlisi gibi bazı meslek gruplarında yaptığı iş gereği sıklıkla görülür. Ayrıca genetik olarak kasları zayıf olanlarda, spor yapmayan kişilerle, bedenen ağır iş yapan inşaat işçiliği gibi meslek gruplarında daha fazla görülmektedir.

Kol ve ellerde kuvvet kaybı

Boyun fıtığı aynı bel fıtığı gibi omur kemikleri arasında amortisör görevi gören jel kıvamındaki disklerin yırtılarak, çevrelerindeki omurilik ve sinir köklerine bası yapmasıyla ortaya çıkar. Fıtık hangi seviyede ise bu seviyeye uyan ve etkilenen sinir kökü alanında kaslarda zedelenmeler ve ağrı olur. Eğer sadece tek bir sinir etkilenmiş ise, kolda, el ve parmaklara kadar vuran ağrı, sızlama, karıncalanma, eğer ciddi bası varsa kol ve ellerde kuvvet kaybı izlenir.
Bundan bir aşama daha ileri gider ve omurilik sıkışırsa bu bulgulara ek olarak ayaklarda da karıncalanma yanma, uyuşma, yürüme zorluğu idrar ve büyük abdesti kaçırma gibi şikayetler ortaya çıkar. Burada oluşan hasar nadir de olsa zamanla vücut tarafından onarılabilir.

Kişiye uygun tedavi

Boyun fıtığı, şikayetlerin oluş şekli ve hikayesinin tam olarak öğrenilmesi, ayrıntılı nörolojik muayene, uygun radyolojik incelemeler ve gerekli olan durumlarda uygulanan sinir elektrosu tetkiki (EMG) ile % 95 kesinlikte teşhise konur. Boyun fıtıklarında tedavi kişinin ağrıdan etkilenme derecesi, muayene ve radyolojik bulgular ve beklentilerine göre ayarlanmalıdır. Ufak ve sinir basısı oluşturmayan fıtıklarda yaşam konforunu artırmaya ve ağrıyı azaltmaya yönelik fizik tedavi, egzersiz, kaplıca ve masaj tedavileri ehil ellerde yapılmak kaydı ile uygulanabilir. Bunların tedavi edici özelliğinden çok rahatlatıcı ve zaman kazandırıcı fonksiyonları vardır. Kimi zaman yıllar içinde küçülme ihtimali ortaya çıkar. Bunların dışındaki alternatif tedaviler çekme, laser ve ozon tedavisi gibi yöntemlerin riskleri ile beraber etkinliği yoktur

Mikro cerrahi ile % 95 başarı
İlaç, istirahat ve diğer tedavi yöntemleri ile rahatlamayan ya da nörolojik bulguları olan hastalar cerrahi tedavi yöntemleri önerilir.
Tedavi için mikro diskektomi veya mikro cerrahi yöntemleri kullanılmalıdır. Mikro diskektomi yaklaşık 2 cm'lik bir cilt kesi ve yüksek büyütmeli operasyon mikroskobu ile gerçekleştirilir. Yaklaşık 1.5- 2 saatlik bir işlemden 6 saat sonra hasta boyunluk ile ayağa kaldırılır ve 1 gün sonrada evine gönderilir.
İki haftalık istirahat programından sonra normal günlük işlerine rahatlıkla dönebilir.
Burada cerrahi tedaviyi son çare olarak görmek, uygun hastaya, uygun zamanda ve doğru girişimin yapılmasının öneminin farkında olmak daha doğru olacaktır. Son çare olarak cerrahi tedaviye gitmek veya son aşamaya gelinceye kadar beklemek doğru değildir ve mikro cerrahinin etkinliğini düşürür.

Cerrahi tedavi kesin çözüm müdür?

Ameliyat sonrası yapılan egzersizler sonucu destekler. Cerrahi tedavinin yanı sıra, kilo azaltılması, düzenli egzersiz programları, omurga okulu gibi yaşantının yeniden düzenlenmesi, fizik tedavi gibi yardımcı tedbirlere başvurulmasının gerekir. Bu operasyonlardan sonra haftada 3 gün 1 er saatlik egzersiz programlarının da elde edilen başarılı sonucu destekleyecektir.

Op. Dr. B. Fahri Kılınçoğlu


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Boyun fıtığı tedavisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN