Fizik tedavi ile ağrılara son

Memorial Antalya Hastanesi Fizik Tedavi Uzmanı Dr. Süslü eklem ağrılarının tedavasi ile ilgili bilgi verdi

Giriş Tarihi: 22.2.2013
Yaşlılarda olduğu kadar gençlerde de görülebilen eklem ağrıları farklı nedenlerle başlayıp, kişinin günlük yaşantısını olumsuz etkileyecek sonuçlar doğurabiliyor. Eklem ağrıları tedavileri çeşitlilik gösterirken, tedavilerde ortak amaç ağrının azaltılması, yaşam kalitesinin ve işlevsel kapasitenin artırılmasıdır. Memorial Antalya Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü'nden Uz. Dr. Feride Ekimler Süslü eklem ağrısı tedavisinde fizik tedavi uygulamaları hakkında bilgi verdi.

İLAÇ TEDAVİSİ DESTEKLENMELİ
Uz. Dr. Süslü, ağrıyı azaltmak ve işlevsel kapasiteyi artırmak amacıyla uygulanan ilaç tedavisinin yanı sıra fizik tedavi yöntemlerinden de sıkça yararlanıldığını vurgulayarak tedavi hakkında şu bilgileri verdi: "İlaç olarak kullanılan ağrı kesiciler, antiinflamatuar ilaçlar, opioid ilaçlar ve antidepresan ilaçların yanı sıra, eklem ağrısı yaşayan hastalara eklem koruma tekniklerinin de anlatılması tedavinin önemli bir parçasıdır. Öte yandan, ekleme binen yükü azaltmak amacıyla çeşitli istirahat atelleri (splintler) kullanılabilmektedir. Tüm bunların yanında eklem ağrılarının tedavisinde fizik tedavi yöntemlerinden de sıkça yararlanılır. Soğuk uygulama (kriyoterapi), sıcak uygulama (yüzeysel ve derin ısıtıcılar), alçak frekanslı elektrik akım tedavileri (TENS), traksiyon ve egzersiz kullanılan fizik tedavi yöntemlerinin bazıları olarak karşımıza çıkar."

SOĞUK VE SICAK UYGULAMA

Soğuk uygulamadan (kriyoterapi) eklemlerde görülen akut ağrılarda faydalanıldığını söyleyen Uz. Dr. Süslü bunun nedeninin ağrıya sebep olan bölge eklemi çevreleyen yumuşak doku, kaslar ve eklemin kendisinden kaynaklandığını belirtti. Süslü, sıcak uygulamanın da eklem tedavisi için diğer bir seçeneği oluşturduğunu anlatarak, "Sıcak uygulama fizik tedavi yöntemi yüzeysel ve derin ısıtıcılar olarak iki grupta uygulanır. Yüzeysel ısıtıcılar, sıcak paketler, sıcak su torbası, sıcak kompresler, parafin banyosu, fluidoterapi, nemli hava ve infraruj lambalarıyla yapılan uygulamalardır. Öte yandan deri dışında vücudun daha derininde yer alan tendon, bağ, kapsül, kas dokusunu ısıtmak amacıyla da derin ısıtıcılar kullanılmaktadır. Özellikle eklem katılığının tedavisinde ısıtma yöntemleri kullanılmadan, germe ve egzersiz tedavisi tek başına yeterli olmamaktadır. Sıcak tedavisinin özellikle ağrılı kas spazmlarında ve kronik eklem ağrılarında kullanılması gerekmektedir. Açık yara varlığında, ciddi his kusurunda, gebelerde, kanser varlığında, kalp pili bulunanlarda, ağır damarsal hastalığı olanlarda ise sıcak uygulamalardan kaçınılmalıdır" dedi.

ALÇAK FREKANSLI AKIMLAR

Ağrılı uyaranların beyne gitmesinin engellenmesini sağlayarak eklem ağrılarını tedavi eden bir diğer yöntemin ise alçak frekanslı akımlardan oluşan "TENS" uygulaması olduğunu dile getiren Uz. Dr. Süslü, kişinin tolere edebileceği ölçüde elektrik akımlarının kullanıldığı uygulamada, tedaviye başlamadan önce her hasta için farklı dalga formlarının denendiğini ve en uygun olanının hastanın tedavisi amacıyla kullanıldığını anlattı. Hem akut, hem de kronik ağrılarda tercih edilebilen bu yöntemin bilinç bulanıklığı olan kişilerde, kalp pili varlığında, enfeksiyon varlığında, cilt lezyonu olan durumlarda ve hamilelikte kullanılmaması gerektiğinin altını çizdi.

EGZERSİZ ÇOK ÖNEMLİ
Eklem ağrısı tedavisinde kullanılan diğer elektroterapi yöntemlerine ilave olarak kullanılan egzersiz tedavisini, eklem ağrılarında "kaçınılmaz bir tedavi yöntemi" olarak tanımlayan Uz. Dr. Feride Ekimler Süslü, "Egzersiz tedavisi kişiye göre planlanıp, genellikle kronik ağrı durumunda tercih edilmektedir. Hastanın ağrı kontrolüne yardımcı olmak amacıyla kullanılan egzersizler kas gücünün korunması ve geliştirilmesinde de etkili olmaktadır" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fizik tedavi ile ağrılara son
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN