Türkiye'nin en iyi haber sitesi

2B tarım arazilerine yeni 'indirim' teklifi

Giriş Tarihi: 23.2.2013

Ak Parti Grup Başkanvekili Canikli, 2B kapsamındaki tarım arazileri için rayiç bedelin yüzde 70'den yüzde 50'ye indirilmesini öngeren kanun teklifinin TBMM'ye sunulduğunu açıkladı

Antalya'da çok sayıda kişiyi ilgilendiren 2B arazilerinin satışı konusunda Ankara'dan 'indirim' haberi geldi. Ak Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, Meclis'te gazetecilere 2B arazileri ile ilgili Meclis Başkanlığı'na sunulan yeni yasa teklifi hakkında bilgi verdi. 2B arazileri ile ilgili bazı istatistiki bilgileri basın mensupları ile paylaşan Canikli, "Güncelleme ve kadastro çalışmalarına başlamadan önce 2B arazilerinin Türkiye'de yaklaşık 410 bin hektar olduğu tahmin ediliyordu. Ancak net çalışmalardan sonra bunun 90 bin hektarının 2B arazisi kapsamında olmadığı, yol orman alanı ya da benzer alanlardan oluştuğu ortaya çıktı. Bugün itibariyle yaklaşık olarak 345 bin hektar 2B arazisinin güncelleme ve kadastro çalışmaları tamamlanmış, Maliye Bakanlığı'na teslim edilmiştir. Çalışmalar büyük oranda tamamlandır çünkü 28 Şubat son tarih. Bu tarih itibariyle rayiç bedel rakamları açıklanacak, uygulama sonuçları ortaya çıkmaya başlayacaktır" dedi.

610 BİN TAŞINMAZ

345 bin hektar 2B arazisinin 610 bin adet 2B taşınmasına tekabül ettiğini ifade eden Canikli, "Bugüne kadar yapılan tespitlerde 345 bin 2B arazisinin kullanıcı sayısının 724 bin 229 kişi olduğunu söyleyebiliriz. Bugün itibariyle 2B kapsamında yapılan başvurular toplamı, 492 bin 269'dur. 456 bin 728'i satış, 35 bin 541'i de iade başvurusudur. Bu da yüzde 90'ın üzerinde bir başvuru anlamına gelir. Yani toplam 2B arazisinin yüzde 90'ından fazlasına başvuru yapıldığı anlamına gelir. Zamanımız var kalan süre içinde de yüzde 98, yüzde 99'a yakın bir başvuru oranının gerçekleşmesini bekliyoruz. Bu açıdan bakıldığında son derece başarılı bir uygulama olarak karşımıza çıkmakta" diye konuştu.

YÜZDE 30 İNDİRİM

Başvuruların 300 bin adedinin tarımsal başvurular olduğunu söyleyen Canikli, şöyle devam etti: "Bugün Meclis Başkanlığı'na verdiğimiz teklif ile tarım arazileri için, çiftçilerimiz için özel bir imkan ciddi bir indirim getirilmektedir. Büyüklüğüne bakılmaksızın tarımda kullanılan bilfiil tarım arazileri için rayiç bedel yüzde 70 olarak değil yüzde 50 olarak uygulanacaktır. Dolayısı ile yüzde 70'den yüzde 50'ye yaklaşık yüzde 30'a yakın bir indirim söz konusudur. Bu teklif ile tüm araziler için ödeme süreleri uzatılmaktadır. Hem tarım arazileri için hem de tarım arazisi olmayan diğer araziler için. Şu andaki kanuna göre mücavir alanlarda 3 yıl olan ödeme süresi, taksitli satışlar için 5 yıla çıkartılmakta; 4 yıl olan mücavir alan dışı yerlerdeki taksit süresi zamanı 6 yıla çıkartılmaktadır. Taksitli satışlarda peşin ödeme miktarı da yüzde 10'dan yüzde 20'ye çıkartılmaktadır. Ancak bu tarım arazileri için geçerli değildir. Tarım arazilerinde hak sahipleri taksitli ödemeyi tercih etmeleri halinde yine yüzde 10 peşinat ödeyeceklerdir." Canikli, 28 Şubat olan son başvuru tarihinin de uzatılmayacağını aktardı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
2B tarım arazilerine yeni 'indirim' teklifi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN