Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İŞKUR işsize umut oluyor

Giriş Tarihi: 23.2.2013

İŞKUR Bölge Müdürlüğü'nün Antalya'da yürüttüğü çalışmalar başarılı sonuçlar verdi. İşsiz olanların artık kendi başlarının çaresine bakmak yerine İŞKUR'a gelmeye başladığı bildirildi

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Antalya İl Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmalar son derece olumlu sonuçlar verdi. İşsiz vatandaşlar gazete ilanlarında iş aramak yerine İŞKUR'a başvuruda bulunmaya başladı. Son 1 yılda İŞKUR'a kayıt yaptıran işsiz sayısında yüzde 60'lık bir artış sağlandı. İŞKUR İl Müdürü Veli Tekkanat, bu artışı, kurumun tanınırlığının artmasına, gerçekleştirmekte oldukları aktif istihdam programlarına ve teşviklere bağladı.

63 BİN KAYITLI İŞSİZ

2011 yılı Aralık ayında İŞKUR'da kayıtlı bulunan işsiz sayısı 39 bin 715 iken, 2012 yılı sonunda kayıtlı işsiz sayısında büyük bir artış yaşandı ve bu rakam 63 bin 579'a yükseldi. 2011 yılında kayıt yaptıran 39 bin işsizin 21 bin 521'ini erkekler, 16 bin 959'unu ise kadınlar oluşturdu. 2012 yılı sonunda erkek işsiz sayısı 34 bin 82'ye, kadın işsiz sayısı da 27 bin 449'a ulaştı.

ENGELLİYE İŞ İMKANI

Kendilerine hayatın içerisinde yer bulmak ve sağlıklı bireylerle eş değerde bir hayat sürdürmek isteyen engelli vatandaşlar da İŞKUR'a müracaat etti. 2011 Aralık ayında 701'i erkek, 385'i kadın olmak üzere bin 86 engelli iş için başvuruda bulunurken 2012 yılında çalışmak isteyen engelli sayısında yüzde 68'lik bir artış yaşandı. Bin 259'u erkek, 571'i kadın olmak üzere bin 830 engelli vatandaş engellerine uygun bir iş arayışına girdi.

İŞ YERLERİ DE ÖZÜRLÜ
İş yerlerinde engelli personelin istihdamını sağlayacak yeterli alt yapının bulunmamasının çalışanlar için önemli zorluklar yarattığını belirten Antalya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Veli Tekkanat, "Engelli vatan- daşlarımız çalışmak istiyor- lar. Fakat bunun için birçok kriterin tam olması gerekiyor. Özrünün, yapılacak işi engellememesi ilk şart. Bu anlamda her engelliyi her işte çalıştıramıyorsunuz. Bunun yanında iş yerinin engelliye uygun şartları sağlaması gerekiyor. Şirketin personel servisi var ama engellilere uygun değil. Bunların hepsine dikkat ediyoruz" dedi.

ENGELLİLER MESLEKSİZ

Engelli vatandaşların bir diğer sorununun mesleksizlik olduğunu ifade eden Tekkanat, İŞKUR aracılığıyla meslek edindirme kursları açıldığını, engelli vatandaşları önce meslek, ardından da iş sahibi yaptıklarını söyledi. İŞKUR'da her engelli için muhakkak uygun bir meslek ve akabinde iş olduğunun altını çizen Tekkanat, "Çalışmak isteyen engelliler mutlaka bizlere başvursun. Kendilerine en uygun işi bulacağımıza emin olsunlar" diyerek engelli vatandaşları il müdürlüğüne davet etti.

ÇALIŞMAK İSTİYORUZ
Özellikle görme engelli ve tekerlekli sandalye kullanan vatandaşların şehrin alt yapısının düzenli olmaması için istihdama katılsa da problem yaşadığını ifade eden Türkiye Sakatlar Derneği Antalya Şube Başkanı Mehmet Karavural, başka bir probleminde engelli vatandaşlara uygulanan düşük maaş politikası olduğunu söyledi. İş hayatının engellilerin sosyal yaşantısı için önem arz ettiğini dile getiren Karavural, "Bizlerde hayatın içerisinde olmak, üretime ve ülke ekonomisine katkı sağlamak istiyoruz" dedi.

ESKİ HÜKÜMLÜLER

2011 Aralık ayında iş arayan 149 eski hükümlüye 2012 yılında 69 kişi daha eklendi. 206'sı erkek, 12'si kadın 218 eski hükümlü, geçmişlerini geride bırakıp yeni bir hayata başlamak için İŞKUR'un kapısını çaldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İŞKUR işsize umut oluyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN