Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Borç krizi, büyükleri Antalya'ya çekecek

Giriş Tarihi: 24.2.2013

Turizm Yatırımcıları Derneği Başkanı Gür, el değiştiren otel sayısının giderek arttığını belirterek yeni dönemde daha kurumsal şirketlerin Antalya'da yatırım yapacağını söyledi

Antalya'da turizm sektöründe borç krizi tırmanıyor. 2012'de Türkiye'de turizm sektöründe kullanılan kredinin yüzde 28'i Antalya'da kullanıldı. zamanında ödenmediği için takibe düşen borcun ise yüzde 45'i Antalya'daki turizm sektörü mensuplarına ait. 2012'de el değiştiren otel sayısı da takipteki kredi ile birlikte zirve yaptı. Turizm Yatırımcıları Derneği Başkanı Turgut Gür, bu durumu değerlendirdi.

ÖZ KAYNAK KULLANIMI
Turgut Gür, turizm sektöründe genel anlamıyla bir kriz söz konusu olmadığını söyledi. Gür, takipteki alacakların ve el değiştirme sayılarının artmasını, yatırımlardaki öz kaynak kullanımı oranının düşüklüğüne bağladı. Gür, borcunu çeviremeyen otellerin elden çıkarıldığını belirterek, "Otel yatırımlarının geri dönüş süresi 12-13 yıla çıktı. Yani yıllık olarak düşünüldüğünde, faiz oranlarının bile üzerinde. Öz kaynak kullanımı çok önemli" dedi.

KURUMSAL FİRMALAR

En az yüzde 50 oranında bir öz kaynakla yatırım yapılması gerektiğini savunan Gür, "Yüzde 20 öz kaynakla başlarsanız, yatırım tabi ki el değiştirir. Borç önemli değil, önemli olan borcunu çevirebilmek. Borcunu çeviremiyorsan kriz ortaya çıkar" dedi. Turgut Gür, buna karşın Antalya'da yatırımların devam ettiğini hatırlatarak, "Amortisman süresi uzuyor ama yatırım sayısı artıyor. Bunu kurumsallaşmış, sağlıklı şirketler öz kaynak gücüyle ve kredi desteği ile böyle yatırımlar yapılıyor" diye konuştu.

DİĞER TARAFA

Antalya'da konaklama alanındaki yatırımlarda doygunluk olduğunu ifade eden Gür, "Antalya'da resort yatırımlar için artık yer kalmadı. Kapasite kullanım oranları belli seviyeye geldi. Artık büyük yatırım hamlelerine gerek yok" dedi. Mevcut yatırım kalitesini yükseltmek ve otel dışı yatırımlara ağırlık vermek gerektiğini ifade eden Gür, "Yatırımlar, Antalya'da oteller tarafına değil, yolun diğer tarafına yönelmeli. Kongre merkezleri, temalı eğlence merkezleri gibi yatırımlar konuşulmalı" dedi.

TAKİPTEKİ ALACAK 200 MİLYON LİRAYA
Türkiye genelinde 2012 yılında turizm sektöründe 17 milyar 913 milyon 575 bin lira kredi kullanıldı. İstanbul 7 milyar 568 milyon lira ile sektörel krediden aslan payını aldı. Antalya'da ise turizm sektöründe kullanılan kredi 5 milyar 29 milyon lira oldu. Takipteki alacak tutarı ise Türkiye genelinde 435 milyon 232 bin lira seviyesinde. Takipteki alacakta Antalya İstanbul'un önünde, zirvede yer alıyor. Antalya'da alacak toplamı 196 milyon 966 bin lira.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Borç krizi, büyükleri Antalya'ya çekecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN