Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tedavi edilebilir hastalık: Kireçlenme

Medical Park Antalya Hastanesi Fizik Tevdavi uzmanları kireçlenmeyi anlattı

Giriş Tarihi: 24.2.2013
Vucudumuzun belli bölgelerinde oluşan eklem hareketleri sırasında ses gelmesine sebep olan kireçlenme, özellikle 40 yaş üzerinde en sık görünen hastalıklardan biri. Hastalığın ileri dönemlerinde eklem hareketlerinde kısıtlılık oluşurken, eklem çevresi kaslarda incelme de görülüyor. Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi'nden Uzman Dr. Tuğçe Balcı ve Uzman Dr. Selkin Muluk, özellikle 40 yaş üzerinde sık görülen eklem hastalığı kireçlenmenin, yaşa bağlı olarak ilerlediğini söyledi.

AĞRI HAREKETLE BAŞLIYOR

Eklem ağrısında, tutukluk ve eklem hareketlerinde kısıtlılığın en sık yaşanan şikayetler arasında yer aldığını söyleyen Uzman Dr. Selkin Muluk, "Ağrı başlangıçta hareketle oluşup istirahatle düzelirken zamanla istirahat sırasında da ağrı oluşur. Sabahları ve uzun süre istirahatten sonra harakete başlanmak istendiğinde eklem tutukluğu olabilir. Kıkırdak kaybı ve eklem yüzünün düzensizliği eklem hareketleri sırasında ses gelmesine sebep olabilir. Hastalığın ileri dönemlerinde eklem hareketlerinde kısıtlılık ve eklem çevresi kaslarda incelme görülebilir" dedi.

AŞIRI KILOLARDAN KAÇININ
Kireçlenmenin en çok el, kalça, diz ve omurgalarda görüldüğünü belirten Uzman Dr. Tuğçe Balcı ise "Kireçlenmenin nedenleri arasında, fazla kilolar, ailesel yatkınlıklar, doğumsal kalça çıkığı, perthes hastalığı, bacak boyu farklılıkları ve daha önce geçirilmiş anflamatuar eklem hastalıkları, koksartroza yer alır" dedi.

DOKTOR KONTROLÜ İHMAL EDİLMEMELİ
Fizik tedavi ve rehabilitasyonun amacının lokal veya genel ısı ile eklem kanlanmasını arttırmak, dwokuların beslenmesini sağlamak, eklem hareketlerini kontrol eden kasların kuvvetlendirilmesine olanak sağlamak olduğunu belirten Uzman Dr. Tuğçe Balcı, hekim gözetiminde olmak kaydıyla traksiyon, yüzeysel ve derin sıcak -soğuk uygulamaları, elektroterapi-hidroterapinin bu amaçlar için başvurulabilecek yöntemlerin bazıları olduğunu söyledi.

KİREÇLENME NASIL ÖNLENİR?
Kireçlenmenin, fizik tedavi ve rehabilitasyon, ilaçlar ve cerrahi girişimlerle düzeltilebileceğini ifade eden Uzman Dr. Selkin Muluk, hastanın yaşam şekli ve beklentilerinin tedavinin planlanmasında temel unsurların başında geldiğini kaydetti. Şikayetlerin giderilmesi yada azaltılması, sonuç olarak hayat kalitesinin arttırılmasının tedavinin ilk kuralı olduğuna vurgu yapan Uzm. Dr. Muluk, hastaların özellikle dikkat etmesi gereken bazı başlıkları şöyle sıraladı:
Duruşun düzeltilmesi ?
Uygun pozisyonda yeterli istirahat ?
Uygun şekilde planlanmış egzersiz programı ?
Yardımcı cihaz planlaması ?
Zayıflama gibi gerekli önlemlerin alınması.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tedavi edilebilir hastalık: Kireçlenme
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN