Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'da hayvan bakımevi kurulacak

Giriş Tarihi: 25.2.2013 16:47 Güncelleme Tarihi: 25.2.2013 16:53

Büyükşehir Belediyesi, sahipsiz hayvanlar için 150 bin metrekarelik alana Doğal Yaşam Parkı ve Sokak Hayvanları Bakımevi kuracak.

Ön izni alınan proje, Varsak'ın kuzeyinde Kızıllı köyüne 4, merkeze 35 kilometre mesafede yer alan Orman Bölge Müdürlüğü'nden tahsisli 150 bin metrekarelik alana yapılacak.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın'ın verdiği bilgiye göre, bakımevinde toplam 11 bin metrekare kapalı alan bulunacak. Büyükşehir Belediyesi Hayvan Kontrol Ekipleri ve vatandaşlar tarafından merkeze getirilen yaralı, hasta, sahipleri tarafından terk edilen ve sokaklarda küpesiz olarak dolaşan sahipsiz hayvanlar merkezde barınacak. Bakımevindeki her hayvan tıraş, banyo ve parazit banyosu yapıldıktan sonra mikroçip implantasyonu uygulanıp, kayıt altına alınacak.

Doğal ortamlarında yaşayamayacak durumda olan, engelli, yaşlı, kronik hastalıklı ve saldırgan hayvanlar ise merkezde yaşamlarını sürdürecek. Sürekli olarak merkezde kalan hayvanlar ise her gün toplam 6 bin metrekarelik serbest gezinti alanlarında dolaşabilecek. Bakımevi ortalama 2 bin 423 köpek ve 816 kedi kapasiteli olacak. Öte yandan olası bir kuduz salgınına karşı ise 966 köpek kapasiteli tecrit alanı da bulunacak.

Proje hayata geçtiğinde tam donanımlı bir hayvan ambulansı da oluşturulacak. Büyükşehir Belediyesi ekipleri sokakta yaşayan hasta ve sahipsiz hayvanlara müdahale edecek. Acil cerrahi müdahalenin de yapılabileceği ambulansta yoğun bakım ünitesi ve solunum cihazları yer alacak. Alo 153'e gelen ihbarlar doğrultusunda 24 saat ücretsiz hizmet verecek ambulans hayvanları bakımevine getirecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Antalya'da hayvan bakımevi kurulacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN