Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Esnafın telif derdine CD'li çözüm önerisi

ATSO, müzik yayını telif denetimlerinin genişlemesi üzerine kendi düzenlediği Türk Müziği Günleri'nin CD'lerini dağıtmayı teklif etti

Giriş Tarihi: 28.2.2013
Antalya'da telif krizi büyüyor. Müzik sektörü meslek birlikleri tarafından, telif haklarının korunması amacıyla yapılan denetimlerin genişlemesine tepkiler de sürüyor. Restoran, kafe, bar ve pastane gibi umuma açık işletmelerle birlikte kuaför salonu, market, kırtasiye, konfeksiyon gibi işletmelere de baskınlar yapılması, küçük işletmeleri tehdit ediyor.

İLGİNÇ ÖNERİ
Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Çetin Osman Budak, konuyla ilgili ilginç bir çıkış yaptı. ATSO'nun kültür ve sanat komisyonuna çağrıda bulunan Budak, 2012'de 7'ncisi düzenlenen ve Türk Halk Müziği ile Türk Sanat Müziği'nden örneklerin icra edildiği Türk Müziği Günleri'nin CD'lerini işletmelere dağıtılmasını teklif etti. Budak, "Türk Müziği Günleri CD'lerimizi çoğaltıp, üyelerimize dağıtalım. Esnaf televizyon kanallarındaki müziklerden kurtulsun. Telif sorunu da yaşamasın." dedi.

AVRUPA İLE YARIŞIYORUZ

Avrupa'da cafe-restoranların ödedikleri telifin yaklaşık 500 euro olduğu ve bizdeki tarifelerin Avrupa ile yarıştığını da belirten Budak, "Amerika, Avustralya'da bazı eyaletlerde 100 dolarlara iniyor. Türkiye'de maalesef bu konularda ölçü kaçıyor. Oda olarak bu konuyu TOBB'da tekrar gündeme getireceğiz. Üyelerimiz için tarifelerin düşürülmesi konusunda da çalışma yapacağız. Ama her durumda bu tarifeler kabul edilemez" diye konuştu. Kültür ve Sanat Komisyonu'nda yer alan ATSO Meclis Üyesi Nihat Özen ise Başkan Budak'ın önerisinin de kanuni olmayacağını savundu. Nihat Özen, Türk Müziği Günleri'nde icra edilen eserlerde kişilerin güfte ve bestelerdeki haklarının saklı olduğunu hatırlattı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Esnafın telif derdine CD'li çözüm önerisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN