Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İdrardaki kan araştırılmalı

Giriş Tarihi: 1.3.2013
Ürolojik sorunların en önemlilerinden biri olan idrarda kanama, basit bir üşütme nedeniyle oluşabildiği gibi üriner sistemde oluşan bir tümörün ve kanserlerin ilk belirtisi olabilir. Medstar Topçular Hastanesi Üroloji Bölümü'nden Op. Dr. Ali Fuat Kocabıyık, idrarda görülen kanamalar hakkında bilgi verdi.

BİRÇOK NEDENİ OLABİLİR
İdrarda ortaya çıkan kanamaların, rutin kontrollerde ortaya çıktığını belirten Kocabıyık, "İdrardaki kanamanın nedeni mutlaka araştırılmalı ve kesin tanı konularak tedavi bu yönde düzenlenmelidir. Kanamayla birlikte şiddetli yan ağrısı bulunan hastalarda taş varlığı, kanamayla birlikte idrarda yanma sorunu olan hastalarda ise idrar yolu iltihabı düşünülebilir. Ağrısız kanamalar ise bazı böbrek hastalıklarına, kan pıhtılaşmasını önleyen ilaç alımına veya tümöre bağlı olabilir" dedi.

ERKEN KANSER TANISI

Hastalarda, idrardaki kanama ile ilgili en dikkat çekici durumun mesane tümörüne bağlı olan ağrısız, bazen pıhtılı ve aralıklı olsa da gözle görülen kanamalar olduğunu vurgulayan Kocabıyık, "Bir kez oldu düşüncesi ile doktora başvurmayı geciktirmemek gerekir. Kan ilk görüldüğü anda hemen önlem alındığında, yeni başlayan bir mesane tümörünün erken tanısı da sağlanabilir ve hastalığın kesin tedavisi bu sayede mümkün olabilir" diye konuştu. İdrarda kanamaya sebep olan hastalığın bulunması için ultrasonografi, ürografi ve gerekirse bilgisayarlı tomografi ve MR istenebileceğini belirten Kocabıyık "Bu tetkikler ile tanı konulamayan durumlarda, mesaneye optik yardımıyla bakma yöntemi uygulamak ve sinsi ilerleyen mesane kanserini erken teşhis edebilir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İdrardaki kan araştırılmalı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN