Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tatlı krizlerinin sebebi 'insülin direnci' olabilir

Giriş Tarihi: 1.3.2013

Medstar Hayat Hastanesi İç Hastalıklar Bölümü'nden Uz. Dr. Oben Duman, 'İnsülin Direnci' ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi

İnsülin direnci, dünya ve Türkiye'de gün geçtikçe artan, erkeklerde 40, kadınlarda 45 yaş sonrasında sık görülen bir sağlık sorunu. Sürekli ve çok kolay kilo alan, aldıkları kiloları vermekte zorlanan, tatlı yeme krizleri yaşayan ve doymayan kişilerde insülin direnci olabileceğini belirten Medstar Hayat Hastanesi İç Hastalıkları Bölümü'nden Uz. Dr Oben Duman "İnsülin direnci ve tedavi yöntemleri" hakkında bilgi verdi.

BELİRTİLER
İnsülin direncinin belirtilerini aktaran Duman, "Hızlı kilo alma, zor kilo verme veya kilo verememe, doymama, yemeklerden sonra uyuklama, gün içinde acıkma atakları, tatlıya düşkünlük, karında şişkinlik hissi, halsizlik, yorgunluk (genellikle zihinsel), konsantrasyon bozukluğu ve unutkanlık, terleme, erkeklerde göbek çevresinde, kadınlarda kalçalarda ve göbekte yağlanma, tansiyonda yükselmelerin başlaması ve dengesiz bir metabolizma ve depresyon en belirgin belirtilerdir" dedi.

NASIL OLUŞUR?
İnsülin direncinin; insülinin şekeri kontrol etme, kandaki şeker düzeyini ayarlama görevini yapmasının önündeki engel olduğunu belirten Duman, "Direnç oluştuğu zaman şekeri kontrol etmek için insülin yeterli gelmediğinden vücut daha fazla insülin salgılar. Şekeri kontrol altına alabilmek için gereğinden fazla salgılanan insülin, vücuda yağ depolama emri verdiğinden kilo alımına, vücutta yağ birikimine neden olur" dedi.

HAREKETSİZ YAŞAM

Hareketsiz yaşam, beyaz unlu-şekerli gıdaları fazla yemek, fruktoz ve mısır şurubu gibi katkı maddeleri tüketmek, sigara içmek, kafeinli içecekler tüketmek, alkol almak, stres, uykusuzluk, depresyon, migren, Cushing hastalığı, kronik karaciğer hastalıkları, D vitamini eksikliği ve genetik hastalıklar gibi birçok hastalık ve durumlarda insülin direncininin artacağını bildiren Duman, "Ayrıca hastalıkların tedavilerinde kullanılan bazı ilaçlar insülin direnci görülme oranını arttırır" diye konuştu.

UZMAN EŞLİĞİNDE DİYABET PROGRAMI

İnsülin direnci tedavisinde öncelikle kan testi yapılarak direnç seviyesinin ölçüldüğünü belirten Duman, "İnsülin direnci seviyesi yüksek kişilerde öncelikle 'Diyabet Önleme Programı' uygulanır yani doğru diyet ve egzersiz planlaması yapılır. Buna rağmen düzelme olmazsa ilaç tedavisi ile insülin seviyesi normale döndürülebilir. İnsülin direnci seviyesi normale döndüğünde de kilo vermenin önündeki engel kalkar ve hastalar artık daha kolay kilo verebilirler" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tatlı krizlerinin sebebi 'insülin direnci' olabilir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN