Organ bağışı rekoru Antalya'nın

Giriş Tarihi: 2.3.2013

Antalya 1 saatte en fazla organ bağışı rekor denemesinde Guinness dünya rekorunu 7 dakikada kırdı. Toplam bağış bin 981'e ulaştı

Antalya Valiliği koordinatörlüğünde Sağlık Müdürlüğü tarafından düzenlenen 1 saatte en fazla organ bağışı rekor denemesinde Guinness dünya rekoru 7 dakikada kırıldı. Sürenin bitmesine 53 dakika 50 saniye kala salona kurulan kronometrede görülen 475 rakamı rekor olarak kayıtlara geçti. Kepez ilçesinde bulunan Kepez Arena'da düzenlenen "1 Saatte En Fazla Organ Bağışı" Guinness dünya rekoru denemesi, saat 15.00'te vatandaşların form doldurmasıyla başladı. Başvurular salona kurulan 40 masada kabul edilirken, rekor denemesinde 128 şahit ile 230 sağlık ekibi görev yaptı.

ÇOLAK VE ACAR DA GELDİ
Rekor denemesine Türkiye'nin ilk yüz nakilli hastası Uğur Acar ile dördüncü yüz nakilli hastası Turan Çolak da katıldı. Tüm organlarını bağışladıklarını açıklayan Acar ve Çolak, "Bugün biz yarın belki de siz" sloganıyla hareket ettiklerini dile getirdi. Organ bağışı konusunda herkesi duyarlı davranmaya davet eden Çolak "Ben de yüz nakli oldum. Herkesin duyarlı olmasını istiyorum. Ben de bütün organlarımı bağışlayarak kampanyaya katıldım. Herkesin duyarlı olmasını organlarını bağışlamasını istiyorum" dedi. Sanatçı Sümer Ezgü ve organizasyonun sunuculuğunu üstlenen Tarık Tarcan, organ bağış kartı doldurarak, bütün organ ve dokularını bağışladı. Bir yakınının organa ihtiyacı olduğunu ve bu durumu yakından bildiğini söyleyen Ezgü, rekora katılmaktan mutluluk duyduğunu ifade etti.

REKOR 7 DAKİKADA GELDİ

Guinness Türkiye Temsilcisi ve Hakemi Şeyma Subaşı'nın geri sayımı başlatması ile salona alınan bağışçılar, doldurdukları formları yetkililere teslim etmeye başladı. Geçen yıl 474 kişinin organlarını bağışlamasıyla rekoru elinde bulunduran Çin, 7 dakikada geçildi. Sürenin bitmesine 53 dakika 50 saniye kala salonda bulunan kronometrede görülen 475 rakamı, yeni rekor olarak kayıtlara geçti. 1 saatlik sürenin sonunda 2 bin 56 kişinin organ bağışladığı görüldü.

BİN 981 BAĞIŞ YAPILDI

Sürenin dolmasının ardından Guinness Türkiye Temsilcisi ve Hakemi Şeyma Subaşı net rakamı alabilmek için yapılan bağışları kontrol etmeye başladı. Sayım neticesinde 75 kişinin bağışı, bağış formlarını eksik doldurması nedeniyle iptal edildi. Antalya 1 saat içerisinde bin 981 kişinin organlarını bağışlamasıyla bir önceki dünya rekorunu dörde katlayarak, dünya rekorunun yeni sahibi oldu.

CANA CAN KATTIK
İlk organ bağışını yapan Sağlık Bakan Yardımcısı Agah Kafkas, çok önemli bir organizasyona imza atıldığını ve organ bağışı ile canlara can katıldığını söyledi. Kadavradan organ bağışında ülke olarak alt sıralarda yer almamıza değinen Kafkas, "Canlı nakilde dünya birincisiyiz. Canlara can katıyoruz, ama cenazemizi vermekte zorluk çekiyoruz. Bugün bu bilincin oluşmasına katkı veren herkesi kutluyorum. Duyarlılık göstererek sorunun çözülmesi için organların bağışlamak üzere adeta yarışıyorlar" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Organ bağışı rekoru Antalya'nın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN