Türkiye'nin en iyi haber sitesi

10 milyon liralık 'Gül Vadisi' projesi

SDÜ tarafından hazırlanan ve Kalkınma Bakanlığınca kabul edilen 10 milyon lira maliyetli Gül Vadisi Projesi'nde araştırma merkezi de olacak

Giriş Tarihi: 3.3.2013
Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) tarafından hazırlanan ve Kalkınma Bakanlığı'nca kabul edilen 10 milyon lira maliyetli Gül Vadisi Projesi kapsamında Isparta'da Gül Müzesi ile Gül Araştırma Merkezi kurulacak. Isparta Valiliği Göl Toplantı Salonunda düzenlenen "Gül Vadisi" projesi protokol imza törenine Isparta Valisi Memduh Oğuz, SDÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan İbicioğlu ve Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) Genel Sekreteri Tuncay Engin ile proje ortakları olan GÜLBİRLİK, Güneykent Belediyesi, Arzen Kozmetik ve Gül Sarayı Kozmetik'in temsilcileri katıldı.

DÜNYA MAHSÜLÜ

Vali Oğuz, Isparta Valiliği olarak "Dünyada gül üretiminin 70 bin yıldır devam ettiğinin saptandığını söyledi. Dünya gül üretiminin yüzde 60'ının Isparta'da gerçekleştirildiğini hatırlatan Oğuz, "Gül, dünya mahsulü ve her alanda kullanılıyor. Isparta gülün başkentidir. Dünya gül başkentinde SDÜ de durumundan vazife çıkartıp 'madem burası dünya gülünün başkenti, bu konuma uygun gül vadisi projesi üretelim" dedi. Projenin gülün marka haline getirilmesi açısından önemli olduğuna dikkati çeken İbicioğlu, projenin gül sektörünün bilgiyle buluşturulması açısından da önemli olduğunu, üniversitenin bu şekilde şehre bir katma değer oluşturacağına inandıklarını kaydetti.

137 BİN METREKARE

Projenin üniversitenin güney sınırları içerisindeki 137 bin metrekare alanda gerçekleştirileceğini anlatan İbicioğlu, "Projenin başlangıç maliyeti 10 milyon 667 bin bin lira. İlk etapta BAKA, 8 milyon lirasını destek olarak sunacak. Projelerimiz içerisinde sağlık tesisleri, yap işlet devret modelleri ile gerçekleştirilecek. Proje hayata geçirildiği zaman Isparta'nın ticari ve turizm açısından cazibe merkezi olmasını öngörüyoruz. Projeden önümüzdeki yıllarda yılda ortalama 5 milyon lira gelir elde etmeyi planlıyoruz" dedi. Konuşmaların ardından proje ortakları, Gül Vadisi ile ilgili protokolü imzaladı. Proje kapsamında oluşturulacak vadide Gül Müzesi ile Gül Araştırma Merkezi kurulacak, burada gül satış reyonları ve kozmetik ürünlerle ilgili bölümler yer alacak" dedi.

YILDA 5 MİLYON LİRA
SDÜ Rektörü Prof. Dr. İbicioğlu da "Gül Vadisi" projesinin Türkiye'de örnek gösterilen bir proje olduğunu söyledi. Vali Oğuz'un "İlim şehri Isparta" konumlandırması, öz yetenekli büyüme stratejileri açısından gülün öneminin farkında olan bir BAKA Genel Sekreteri'nin olmasının Isparta'nın geleceği açısından önemli olduğunu dile getiren İbicioğlu, "Biz rüya görmüyoruz, sadece gördüğümüz rüyalarının bir kısmını artık gerçekleştiriyoruz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
10 milyon liralık 'Gül Vadisi' projesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN