Obezite toplumu tehdit ediyor

Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Yurdakul, obeziteye karşı yapılabilecekleri anlattı

Giriş Tarihi: 3.3.2013
Hazır gıda tüketiminin yanı sıra dengesiz beslenme ile birlikte ortaya çıkan obezete, birçok ülkeyi tehdit ediyor. Tüm uyarılara rağmen, toplum şişmanlarken, Medical Park Antalya Hastane Kompleksi'nden Beslenme ve Diyet Uzmanı Aysun Yurdakul, obeziteyle mücadele yöntemlerini sıraladı. Anne ve babası şişman olan ailelerde çocukların da obez olma ihtimalinin yüzde 80 olduğunu belirten Yurdakul, obezitenin tanımını şöyle yaptı: "Vücutta yağ dokusunun aşırı miktarda olması ve yağ miktarının vücut kütlesine oranının artmasıdır. Çocuğumuzun anne karnında, 0-1 yaş arasında ve adolesan çağındaki beslenmesinde oluşan yağ hücre sayısı ilerideki kilosunu olumlu veya olumsuz etkilemektedir. Erişkin dönemde obez olanların 3'te birinde kilo çocukluk döneminde başlamıştır."

GENETİK GEÇİŞ

Sadece ebeveynlerden birinin şişman olması halinde ise çocukta obezite görülme ihtimalinin yüzde 40 olduğunu belirten Beslenme ve Diyet Uzmanı Yurdakul, genetik geçişe dik- kat çekti. Yurdakul, "Kentsel ve modernliğin getirdiği yaşam, çocuklarda fiziksel aktivitenin azalmasına, hazır yiyecek tüketiminin artmasına sebep olmaktadır. Televizyon ve bilgisayar başında geçen hareketsiz süreçte, abur cubur alımının artmasıyla da kilo da artmaktadır" dedi.

SAĞLIĞA-YAŞAMA ETKİLERİ

Yurdakul, obezitenin sağlık üzerindeki etkilerini şöyle sıraladı: "Kalp damar hastalıkları ve hipertansiyon, insüline bağımlı olmayan tip 2 diyabet, safra kesesi hastalıkları ve karaciğer yağlanması, uyku apnesi, depresyon." Obezitenin sosyal yaşam kalitesine de etki ettiğini ifade eden Yurdakul, "Çocukluk çağındaki obeziteyle ilgili başta gelen sorunlar akademik başarısızlık, özgüven eksikliği çocukların sosyal hayattan izole bir yaşam sürmelerine, öfkeli davranmalarına neden olur" dedi.

TEDAVİ YOLLARI

Yurdakul, obezite tedavisini ise şöyle anlattı: "Kilo kaybının kalıcı olması için, beslenme davranışının düzenlenmesi ve takibi gerekmektedir. Kişiye göre düzenlenmiş ve davranış kalıbı düzeltmeye dayalı bir beslenme programıyla tedavi daha etkili olmaktadır. İlk önce çocuğumuz neden kilolu; onun cevabını bulmak gerekiyor. Kan tahlili ve analizlerle belirlenen bu cevaptan sonra; çocuğu zorlamadan, uzun süreli programa başlatmak gerekir."

AİLELERE OBEZİTEYİ ÖNLEME ÖNERİLERİ
Diyetisyen Aysun Yurdakul, obeziteyle mücadele için ailelere şu önerilerde bulundu: 1- Çocuklarımıza yasaklar koyarak zararlı olduğunu düşündüğümüz gıdaları daha cazip hale getirmeyelim. 2- Doyduklarını hissettiklerinde çocuklarımızı yemek yemeleri için zorlamayın. 3- İster evdeki, ister okuldaki atıştırmalık tercihlerini çocuğa bırakmayın. Eve aldığımız soframıza koyduğumuz atıştırmalıklarımızı doğru seçerek ve onları kendimiz de severek yiyerek çocuklarımıza örnek olun. 4- Çocukların hepsi çikolatayı sever. Görünümü keyifli ve sağlıklı çikolata topları yapın. Kuru meyvelerden özellikle hurmayı cevizi veya bademi rondodan geçirin ve kakao koyup yuvarlayıp küçük toplar yapıp hindistan cevizine veya fındığa batırıp kürdanla da servis yapıp ilgi çekebilirsiniz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Obezite toplumu tehdit ediyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN