Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ispartalının kalbini zirai ilaçlar vurdu

SDÜ Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Turhan Yavuz'un araştırması Isparta'da kalple ilgili çarpıcı sonuçlar ortaya koydu

Giriş Tarihi: 6.3.2013
Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Turhan Yavuz, Göller Bölgesi'nin zirai ilaç tehdidi altında bulunduğu tezini ortaya attı. 'Meyve ve Sebzede Kullanılan Zirai İlaçların Kalp ve Damar Sağlığına Etkisi' başlıklı bilimsel araştırmadan çıkan sonuçların bu tezi güçlendirdiğini söyleyen Prof. Dr. Yavuz, acil önlemler alınması gerektiğini belirtti. Araştırmadan çıkan sonuçların, uluslararası düzeyde yayın yapan 3 bilimsel tıp dergisinde de yayımlandığına ifade eden Prof. Yavuz, "Şunu net bir şekilde gördük. Bölgemizde tarım ilaçlarının kalp ve damar hastalıkları üzerinde büyük etkisi var. Bölgemizde kalp damar genişlemeleri, toplardamar tıkanıklığı, varis fazla. Bunda beslenmenin yanı sıra tarım ilaçlarının da etkisi olduğu ortaya çıktı" dedi. Meyve ve sebzede ilaç kalıntılarının sıfıra indirgenmesi ve sağlıklı yaşamın çıkış yolu olacağını savunan Prof. Yavuz, "Eylül 1999 tarihinden bu yana Isparta'da görev yapıyorum. Süleyman Demirel Üniversitesi Kalp ve Damar Hastalıkları Cerrahisi'nin ilk öğretim üyelerinden biriyim. Şunu net bir şekilde söyleyebilirim. Kalp ve damar hastalıklarında tarım ilaçlarının etkisi büyük. Tarım ilaçlarının kalp ve damar üzerinde zararını inceledim. Çıkan sonuç şu: Bölgemizde kalp ve damar hastalıklarında zirai ilaçların etkisi var. Kalp ve Damar Cerrahisi'nde yıllık ortalama 7 bin vaka ile karşılaşıyoruz. Bin 300'de kalp ve damar cerrahisinde müdahalede bulunuyoruz. Bu ciddi bir rakamdır" diye konuştu.

VARİSE DİKKAT
SDÜ Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi'nin Varis tedavisinde Türkiye'nin referans merkezlerinden biri olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Turhan Yavuz, Isparta'nın bunun yüksekliğine de vurgu yaptı.

İLÇELERDE KALP TARAMASI

Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Hastalıkları Anabilim Dalı, 12 ilçede sağlık taraması başlatacak. Prof. Dr. Turhan Yavuz, ekip ve altyapı hazırlıklarının sürdürüldüğünü söyledi. Kalp ve damar hastalıkları açısından ilçelerde sağlık taraması yapacaklarını anlatan Prof. Dr. Turhan Yavuz, erken teşhis ve tedavinin hayati eşik değeri taşıdığını, kalp sağlığı için 35 yaştan itibaren herkesin yılda en az 2 kez kontrolden geçmesi gerektiğini belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ispartalının kalbini zirai ilaçlar vurdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN