Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sarısu'da bir acayip önlem

Sarısu'da olası sel felaketine yönelik önlem olarak derenin kenarına kar kalınlığını göstermekte kullanılan direkler dikildi

Giriş Tarihi: 6.3.2013
Antalya'nın Sarısu Mahallesi'nde 14 Şubat akşamı yaşanan sel felaketinde 3.5 yaşındaki Hatice Irmak'ın ölmesinin üzerinden 15 gün geçtikten sonra bölgede güvenlik önlemleri alınmaya başlandı. Gözle görülür ilk tedbir Sarısu Caddesi'nin yanından akan derenin kenarına yol boyunca profil borular dikip, üzerlerine fosforlu boyalar ile boyamak oldu.

SORU İŞARETİ

Yetişkin bir insan boyunda ve yaklaşık 5 santimetre kalınlığındaki ikaz direklerinin yol ile dereyi birbirinden ayırmak için dikildiği sanılıyor. Yaklaşık 20'şer metre ara ile dikilen direklerin arasından herhangi bir tel örgü ya da güvenlik bandının bulunmaması, direklerin hangi amaca hizmet edeceği sorusunu yanıtsız bırakıyor.

GÖRÜNMÜYOR

Sadece Sarısu Caddesi'nin bir bölümünde yer alan direklerin Konyaaltı Belediyesi ekipleri tarafından dikildiğini belirten bölge esnafından Halil Çakmak, "Önlem almak için illa ki birinin hayatını kaybetmesi mi gerekiyordu. Ekipler birkaç gün önce bu direkleri dikti. Bu direkler ne kadar etkili olacak?" diye sorarak uygulamanın yetersizliğine dikkat çekti.

AYNI SENARYOLAR

Genellikle doğu illerinde kar kalınlığının ölçülmesinde kullanılan direklerin dere kenarına çekilmesi mahalle sakinlerinin kafasında soru işareti yaratmış durumda. Mahallelerine gerekli hizmetlerin ulaşmadığından yakınan bölge halkı, güvenlik önlemi adı altında yapılan bu uygulamanın hiçbir işe yaramayacağını ve yeni bir sel felaketinde aynı senaryoların yaşanacağını belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sarısu'da bir acayip önlem
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN