Yabancıların ev sahibi

Turistik mağazacılığın ardından yabancılara yönelik konut projelerine ağırlık veren Okey Gayrimenkul, Kemer'den Kundu'ya kadar toplam 250 konutluk proje hayata geçirdi

Giriş Tarihi: 6.3.2013
Akdeniz Markaları sayfasında bu hafta turizmin başkenti Antalya'da, turistik mağazacılıktan, yabancılara dönük gayrimenkul alanına kadar farklı alanlarda faaliyet gösteren Okey Gayrimenkul'ü konuk ediyoruz. Okey Gayrimenkul'ün kurucusu Özgür Kurga, ticarette babasından gelen deneyim ve tecrübeyi, aldığı eğitim ve yurtdışında geliştirdiği vizyonla taçlandırdı.

İLKLERE İMZA ATTI
Özgür Kurga'nın babası Mustafa Kurga, turizmin ilk geliştiği yıllarda Kemer'de ticari anlamda ilklere imza atan bir girişimci. 1976 yılında açılan bölgenin ilk turizm yatırımı olan Club Med'te aşçı olarak işe başlayan Mustafa Kurga, 1990 yılında ticaret hayatından elini çekene kadar birçok ilklere imza attı. Bu ilkler arasında Kemer'de düzenli olarak ekmeğin satıldığı ilk büfe, ilk gazete bayisi, ilk bidonla benzin tedarikçiliği bulunuyor.

YURTDIŞI TECRÜBESİ
Özgür Kurga, bu tecrübeyi iyi bir tahsille taçlandırdı. Hacettepe Üniversitesi'nde Amerikan Kültür ve Edebiyatı bölümünden 2000 yılında mezun olan Özgür Kurga, ABD ve İngiltere'de sivil toplum kuruluşlarında çalıştı ve ardından Antalya'ya dönüş yaptı. Kurga İngilizce'nin yanı sıra Rusça ve Almanca eğitimi de aldı. Özgür Kurga, eğitimini tamamladıktan sonra babasının yolundan ilerleyerek kısa sürede ticarette başarılara imza attı.

TİCARETE ATILIM
Özgür Kurga, Antalya'ya dönüş yapmasının ardından 2002 yılında açtığı takı mağazasıyla tica- rete atıldı. Kurga, turistik mağazacılığın ardından turizmin seyahat acenteciliği alanına yöneldi. 2003 yılında Peak Tour adıyla Romanya ve Rusya pazarlarında incoming seyahat acenteciliği yapan Özgür Kurga, ardından 2004 yılında aynı pazarlarda AZ Tour adı ile tur operatörlüğü yaptı ve Kemer'e Rusya'dan turist getirdi.

İLK GAYRİMENKUL YATIRIMI
Özgür Kurga, ticaret hayatına başladığı dönemde, gayrimenkul alanında da ilk yatırımını yaptı. 2002 yılında Kundu'da ulaşımın sadece traktörlerle yapılabildiği bir bölgede arazi satın alan Özgür Kurga, 2005 yılında 90 mağaza ve 16 residence'dan oluşan Sultan Bazaar'ı tamamlayarak faaliyete geçirdi. Bu yatırım kendisine iyi bir referans olan Kurga, yine Kundu'da Karnas Center Alışveriş Merkezi'nin de müteahhitliğini yaptı.

YABANCILARA YÖNELİK KONUT

Sultan Bazaar'da bulunan 82 ve 114 metrekarelik deniz gören 16 residence ile yabancılara konut işine de adım atan Özgür Kurga, 2007 yılında ise sadece yabancılara yönelik konut projelerine ağırlık verdi. Kurga, Kemer, Konyaaltı ve Kundu bölgelerinde altı etaplı Taurus Homes projeleri ile toplam 250 konut tamamladı. Moskova'da satış ofisi bulunan firma, Rusya ve Ukrayna pazarlarına konut pazarlıyor. Okey Gayrimenkul, kendi konut projelerinin yanı sıra, konseptine uygun benzer konut projelerinin de pazarlanması üstleniyor. Bu çalışmaları Özgür Kurga'ya 2008-2013 yılları arasında Gayrimenkul Sermaye İradı Kemer birinciliği getirdi.

TURİSTİK MAĞAZACILIK DÜZENLENMELİ
Antalya'da otellerin 5 yıldızlı olduğunu ancak otel çevrelerinin 1 yıldızlı olduğunu ifade eden Özgür Kurga, "Bunu yenmek için turizm mağazaları ve caddelerin düzenlenmesi gerekiyor. Kemer'de portakal bahçelerinin mağazacılığın yapıldığı barakalara dönüştüğü döneme tanıklık ettik. Bu bizim için çok iyi bir tecrübe oldu. Turistik mağazacılığın bu şekilde yapılmaması gerekiyor" diye konuştu.
Avrupalıların talebi düşüşte

EN BÜYÜK PAZAR RUSYA
Özgür Kurga, Antalya için en büyük pazarın ise Avrupa değil Rusya olduğunu savundu. Rusların yatırım amaçlı konut almadığını ifade eden Kurga, "Ruslar sadece geldiklerinde kalmak için konut alıyorlar. Alanya, Rusya pazarından çok iyi yararlandı. Ancak Kemer bu fırsatı kaçırdı. Çünkü Kemer'de arsa sıkıntısı var. Konut projeleri için arazi geliştirilmiyor. Arsa az olunca fiyatları da yüksek. Bu nedenle Ruslar Kemer yerine Alanya'yı tercih ediyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yabancıların ev sahibi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN