Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'da evinde yaşayan yaşlılar için gündüz bakım merkezi açılıyor

Büyükşehir Belediyesi, huzurevi bakımını kabul etmeyen yaşlılar için sosyo-psikolojik destek verecek gündüz bakım merkezi açacak. Uygulamayla yaşamını evde ailesi ya da yalnız sürdüren yaşlıların hayata bağlılıklarının artırılması amaçlanıyor.

Giriş Tarihi: 7.3.2013 15:48
Konuyla ilgili Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamaya göre Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı'nın projesi kapsamında ilk etapta 50 yaşlı hizmet alacak. Zamanla hizmet kapasitesi artırılacak bakım merkezi, en fazla 100 kişiye hizmet verecek. İçinde farklı yaşlı bireylerin faydalanabileceği sosyal alanların yer alacağı merkezden, huzurevi bakımını tercih etmeyen, yaşamını evde ailesi veya yalnız sürdüren yaşlılar faydalanacak. Fener Mahallesi'nde kiralanan bir binada hizmet verecek merkezde tadilat ve tefrişat çalışmaları sürüyor.

Yaşlıların yaşam kalitelerini ve yaşama bağlılıklarını artırmaya yönelik hazırlanan projede, yaşlıların günlük ihtiyaçlarının programlı faaliyetlerle sağlanması amaçlanıyor. Proje ile yaşlıların sosyal, psikolojik ve sağlık ihtiyaçları da karşılanacak. Öte yandan merkezden faydalananların bedensel durumlarına göre faaliyet grupları kurarak, düzenlenen aktivitelerle sosyal ilişkileri zenginleştirilecek. Yaşlılar gerekli olduğu zamanlarda aileleri ile birlikte dayanışma ve paylaşma programlarına alınarak, bütünleşik faaliyetlere katılacak.

Gündüz bakım merkezinde doktor, hemşire, sosyal hizmet uzmanı, psikolog, yaşlı bakım teknikeri, diyetisyen, fizik tedavi uzmanı, ergoterapi ve uğraş terapisi alanında deneyimli meslek elemanı, yaşlı bakım elemanları görev yapacak. Ayrıca faaliyetin niteliğine göre uzman personel (Tiyatrocu, sanatçı vb) gibi meslek elemanlarının yanı sıra genel yardımcı hizmet sınıfından personeller görev yapacak.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Antalya'da evinde yaşayan yaşlılar için gündüz bakım merkezi açılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN