Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Haluk ÜNCEL: Akaydın'dan herkese ' hodri meydan'

Giriş Tarihi: 8.3.2013
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, Sayıştay 8. Dairesi'nin, Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin 2009 yılı hesaplarına ilişkin gerçekleştirdiği yargılama sonunda ''kamu zararı''na hükmetmesi ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, 17 yıldır üst düzey yönetici olarak görev yaptığını, bu dönemde bazı sorgulamalara muhatap olduğunu belirtmiş. Sonra, belediyecilikte bu tür sorgulama işlemlerinin sık yaşandığını öğrendiğini, bu nedenle Sayıştay 8. Dairesi'nin kararının çok fazla abartılmaması gerektiğini kaydetmiş.
Buraya kadar her şey normal...
Yani, belediye başkanlarının görev sürelerinde bir yaprak evrakın eksik olması dahi ki; belediye başkanı işin doğrusunu yapmasına rağmen, Sayıştay Denetçileri tarafından bazen böyle uygulamaya maruz bırakılıyor.
Akaydın'ın dikkat çektiği nokta da bu olsa gerek.
Ancak Akaydın, buraya kadar gelişmeleri kendince ayıklıyor ve bir konuda Sayıştayı'ı ikna edeceklerini belirtiyor. Arkasından ekliyor, "Bizim adımıza abartacak bir şey yok. Hiç olmasa daha iyiydi. Ama bazılarında Sayıştay ile aynı fikirde olmuyoruz.
Çünkü onlar 'burada kamu zararı var', biz diyoruz ki 'tersi davransak daha çok kamu zararı olurdu'' diyor.
Ve sonra konuyu Antalya Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Menderes Türel'e getirerek esas onlara bakın anlamında konuşuyor. Akaydın'a göre kendi dönemindeki olaylar son derece normal ve üzerinde pek durulmaması gereken şeyler. Ama Türel dönemine gelince sanırsınız ki aynı olaylardan dolayı neler olmuş neler… İşte Akaydın bu… Daha önce "İki Akaydın Portresi" başlıklı yazımda Akaydın'ın hangi olayı işine nasıl geliyorsa öyle yorumladığı üzerinde durmuştum. Hatta 2B eyleminde başrolde olduğunu, ancak Büyükşehir'e ait bölgede 3.5 yaşındaki kızımızın hayatını sel sularında kaybetmesinden hiç etkilenmediğini ve tek bir söz dahi söylemediğini vurgulamıştım.
Bu son Sayıştay kararı üzerine olan açıklamaları yine beni yanıltmadı.
Kendisine gelince üzerinde durulmaması gereken ufak tefek olaylar… Ancak bir önceki döneme gelince sanki Antalya elden gitmiş… Değerli Antalyalılar, Sayıştay 8. Dairesi'nin kararları her iki dönem için de aynı kanaatte. Akaydın, burada da vatandaşları nasıl 100 bin kişiye iş vaadi ile kandırmış ise yine başka bir hususta Antalyalıları yanıltma cihetine gitme gayretini göstermiştir.
Bu arada da Antalya'daki CHP'lilere "Hodri meydan" çekmiştir. Büyükşehir adaylığı için "Aday olduğumu ilan edeli bir yıl oldu. Aday olmayı düşünenler varsa dedikoduyu bırakıp adaylığını açıklasınlar.
Rakibim olarak kendini ilan edeni duymadım'' diyerek kendi partisine mensuplara dahi gözdağı verecek kadar ileri giderek, iddialı konuşmuştur. En çok merak ettiğim de ben "Antalya'da ön seçim olmaz" dediğimde, beni bu konuda bilgisizlikle itham edenler şimdi ne diyecekler. Baksanıza Genel Başkanları daha seçime bir yıl kala ön seçim falan dinlemeden adayını açıkladı bile…

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Haluk ÜNCEL: Akaydın'dan herkese ' hodri meydan'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN