Yeni simgemiz karanfil oldu

EXPO'nun simge çiçeğini belirleme çalışmaları kapsamında halk oylamasına sunulan 4 çiçek arasında "yabani karanfil" açık farkla birinci sırada yer aldı ve yeni simge çiçeğimiz oldu

Giriş Tarihi: 8.3.2013
Dünyanın en önemli organizasyonlarından EXPO'nun botanik temalı sergisine 2016'da ev sahipliği yapmaya hazırlanan Antalya'nın yeni simge çiçeği "yabani karanfil" oldu. Oylama 7 Mart itibariyle sona erdi. Halk oylamasına sunulan 4 çiçek arasında, "yabani karanfil" açık farkla birinci oldu. Konuyla ilgili resmi açıklama bugün yapılacak.

KARANFİL İKİYE KATLADI

Oylamadaki son sonuçlara göre, yabani karanfil, en yakın takipçisi şakayığı ikiye katladı. Toplam 18 bin 876 kişi oy kullandı. Oy kullananların 11 bin 124'ünün tercihi yabani karanfil oldu. Anayurdu Çin olduğu iddiasıyla listede yer almasına tepki gösterilen ve ilk oylamalarda zirvede yer alan şakayık ise 5 bin 327 oy aldı.

1 AYDA 18 BİN OY

Diğer çiçeklerden, papatya bin 894 ve menekşe ise 432 oy aldı. Bugün gerçekleşecek EXPO Ajansı Yönetim Kurulu toplantısında, anket sonuçları duyurulacak. Oylama 8 Şubat tarihinde başlamıştı. EXPO 2016'nın simgesi olacak çiçekler için öncelikle 16 tür belirlenmişti. Ankara ve Antalya'da yapılan iki ayrı toplantıda 12 çiçek elenmiş ve 4'ü finale kalmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni simgemiz karanfil oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN