Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yüreğir'de koltuklara kadınlar oturdu

Giriş Tarihi: 8.3.2013 15:40

8 Mart "Dünya Kadınlar Günü" etkinlikleri kapsamında Yüreğir Belediyesini ziyaret eden sivil toplum kuruluşları üyesi ve temsilcisi kadınlara belediye çalışanları tarafından çiçekler verildi, makamlar teslim edildi.

İlk ziyaretçi grubu Yüreğir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğüne yapıldı. Ev hanımı ve 3 çocuk annesi Kamer Azgın'ı kapıda karşılayan Yüreğir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler müdürü Mehmet Şekeroğlu çiçek hediye ederek, makamını da devretti. Kamer Azgın toplumumuzdaki çarpık kadın anlayışının değişmesine vurgu yapan bir konuşma yaptı.

Yüreğir Belediyesindeki günün ikinci koltuk teslim töreni Zabıta Müdürlüğünde yaşandı. Evli ve 3 çocuk annesi, ev hanımı Sevcan Kaygısız Zabıta Müdürü Ramazan Uyanık tarafından çiçekle karşılanarak makam koltuğuna oturtuldu. Sevcan Kaygısız'da mesajında çalışma hayatında kadın-erkek eşitliğinin bir an önce sağlanması hatta kadınlara pozitif ayrımcılık yapılması gerektiği üzerinde durdu.

Son olarak Başkan Çelikcan'ı makamında ziyaret eden; değişik vakıf ve derneklerde görevli bir gurup Yüreğirli kadın "Dünya Kadınlar Günü" nedeniyle çiçekle karşılandılar. Ziyarette 1 çocuk annesi Sibel Anlı isimli hanımefendiye koltuğunu bırakan Başkan Çelikcan, "Bugün tüm kadınlar için çok önemli bir gün dolayısıyla biz erkekler içinde öyle. Kadınlar toplumu doğuran ve eğiten çocuğuna dilini ve kültürünü öğreten emsalsiz varlıklardır. Annelik yeryüzünün en kutsal ve muadili olmayan tek mesleğidir uğraşısıdır.

Dünya'da ve ülkemizde kadınlarımızın maruz kaldığı haksızlıklar, eşitsizlikler tüm toplum fertleri için birer tehlikedir. Kadın; bacıdır, haladır, teyzedir, abladır, yardır, eştir ama hepsinden değerlisi Anadır. Ana gibi y'r olmaz demiş atalarımız. Yine Peygamberimizin müjdelediği gibi Cennet; ayaklarının altında aranacak varlıklardır Analar. Yüreğir'de hayata geçirdiğimiz Kültür Evler projesinin en temel hedef kitlesi kadınlardır.

Onların eğitimi, meslek sahibi olmaları, bilgilenmeleri bizim önceliklerimizin en önündedir. Kadınların huzurlu olmadığı toplumlarda mutluluk ve başarı beklemek hayal olur. Ben bugünlerin anmadan çok anlamaya kapı aralamasını umuyor bu vesile ile tüm kadınların "Dünya Kadınlar Gününü" kutluyorum" dedi.

Başkan Çelikcan'ın koltuğuna oturan Sibel Anıl'da özellikle ülkemizde kadına yönelik şiddet ve baskıların elbirliği ile önlenmesinin önemine dikkat çekerek Yüreğirli kadınlara yönelik benzersiz hizmetlerinden ve bugün ki misafirperverliğinden dolayı Başkan Çelikcan'a tüm kadınlar adına teşekkürlerini iletti.

Ayrıca saat 10.30'da yapılan Yüreğir Belediyesi olağan Meclis toplantısında sembolik olarak başkan koltuğuna AK Partili Meclis üyesi Fatma Evcimik oturdu ve meclisi idare etti. Bu esnada bir konuşmada yapan Evcimik Dünyada ve Türkiye'de kadının durumunu özetleyen bir konuşma yaparak tüm kadınların "Dünya Kadınlar Gününü" kutladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yüreğir'de koltuklara kadınlar oturdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN