Böbrek yetmezliğinde ürkütücü rakamlar

Giriş Tarihi: 9.3.2013

AÜ Tıp Fakültesi Nefroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof . Süleymanlar, Türkiye çapında 7,5 milyon insanın böbrek hastalığından etkilendiğini açıkladı

Akdeniz Üniversitesi Organ Nakli Merkezi'nin eski Müdürü Nefroloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gültekin Süleymanlar, sayıları 70 bini bulan böbrek hastalarının tedavisinin maddi yönden altından kalkılması zor bir hale geldiğini açıkladı. Dünya Böbrek Günü nedeniyle düzenlenen toplantıda Akdeniz Üniversitesi'nde tedavi gören böbrek hastalarına ve öğrencilere böbrek sağlığı üzerine konuşma yapan Süleymanlar, Türkiye'de kronik böbrek hastalığının çok önemli bir halk sağlığı sorunu olduğunu açıkladı. Bakanlık kayıtlarına göre 60 bin civarında diyaliz hastası olduğuna dikkat çeken Süleymanlar, yaklaşık 15 bin civarında da organ nakli olup yaşamını sürdüren hastan olduğunu bildirdi. Süleymanlar, ülkemizde bugün 7 milyon 500 binden fazla insanın kronik böbrek hastalığından etkilendiğini tespit ettiklerini belirterek, "Bu rakam her geçen gün artıyor. 7,5 milyon müthiş bir rakam. Bu da yetişkin nüfusun yüzde 15'ine karşılık geliyor. 2,5 milyon insanımız ise doğrudan doğruya ciddi şekilde böbrek hastalığına maruz kalmış durumda. Rakamlar çok korkutucu" diye konuştu. Süleymanlar, böbrek hastalığını şeker ve tansiyon gibi hastalıkların körüklediğini, aşırı tuz ve ağrı kesici kullanımının da böbreklerin canına okuduğunu açıkladı.

SİNSİ BİR HASTALIK

Bazı bölgelerde böbrek hastalığının ortalamanın üstünde olduğuna dikkat çeken Süleymanlar, Türkiye'de böbrek hastalarının yüzde 98'inin böbrek hastası olduğunu sonradan fark ettiğini söyledi. Yüzde ikilik farkındalık oranının çok korkunç olduğunu söyleyen Süleymanlar, "Böbrek hastalığı, farkına varılmadığı için teşhis edilemeyen, farkına varılmadığı için ilerleyip son aşamaya gelen, son aşamada da diyaliz ve böbrek nakliyle tedavi edilebilen bir sorun. Bu hastalık, çok namert bir hastalık. Çok sinsi ilerliyor. Yavaş ilerliyor. Farkına varmıyoruz" dedi.

GEÇ FARK EDİLİYOR

Böbrek hastalığının, kişinin, ailenin ve ülkenin ekonomisine getirdiği yükün çok ağır olduğuna da vurgu yapan Prof. Dr. Süleymanlar, "Birkaç yıl önce bir analiz yapmıştım. O dönemde Türkiye'deki böbrek hastası sayısı 50 bin civarındaydı. O dönem için ülkenin kasasından çıkan, devletin ödemiş olduğu direkt sağlık gideri 1.5 milyar dolara yaklaşmıştı. Bu müthiş bir rakam" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
İLİŞKİLİ HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
Böbrek yetmezliğinde ürkütücü rakamlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN