Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ATSO'da kartlar yeniden karıldı

Giriş Tarihi: 10.3.2013

ATSO'da meslek gruplarındaki değişikliklere ilişkin itirazlar değerlendirildi. Adaylıkta adı geçen Akıncı'nın grubu değişti ve önü açıldı. Ayakkabıcılar ise dericilerle birleşti

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'nın da dahil olduğu, oda ve borsalarda seçimi ertelen NACE kodlama sistemi ile yapılan yeni meslek gruplandırmalarına ilişkin itirazlar Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından değerlendirildi. ATSO'da değişiklik talep edilen 3 meslek grubunun, 2'sinde kritik düzeltmeler yapıldı. En kritik değişiklik, başkan adaylığında adı geçen ATSO Meclis Başkanı Ali Rıza Akıncı'nın yer aldığı "tarımsal ürünlerin yetiştirilmesi ve destekleyici faaliyetler" meslek grubunda oldu.

AKINCI'NIN GRUBU

Seçimin yapılacağı açıklanan 9 Şubat öncesi Akıncı'nın bulunduğu grup kapanmış, Akıncı'nın bulunduğu gruptaki işadamları, "Sebze ve meyve toptan, perakende ticareti" meslek grubuna düşmüştü. Toplam 770 üyenin bulunduğu grubun büyük çoğunluğunu toptancı haldeki komisyoncuların oluşturması nedeni ile Akıncı'nın yeniden meclise seçilme şansının kalmadığı konuşulmuştu. Akıncı da bu değişikliğe tepki göstererek, "Bu organize bir olay, ben bunda kasıt arıyorum. Ben bu gruptan nasıl seçilirim" şeklinde tepki göstermişti. Akıncı'nın yer aldığı grup, tarımsal ürünlerin yetiştirilmesi ve destekleyici faaliyetler sektörünün aynı grupta yer alması yönünde karar almış ve TOBB'a iletmişti. TOBB itirazlar üzerine yeni bir düzenleme yaptı. Yapılan düzenlemede ise 6'ncı grupta olan ve tohum üretimi faaliyetiyle iştigal eden firmalar, 6'ıncı gruptan alınarak 1'nci gruba verildi. Toplam 16 firma temsilcisi 1'nci gruba geçerken, bu isimler arasında Ali Rıza Akıncı da bulunuyor. Böylece, Ali Rıza Akıncı'nın seçilme şansı tekrar yükseldi.

AYAKKABICILAR DERİCİLERLE

TOBB'un yaptığı yeni düzenleme yine de tarım sektörünü birleştirmedi. Yapılan kısmi bir düzenleme oldu. Tohum işleme hizmetleri, mantar üreticileri, fide ve fidan üreticileri gibi bitkisel üretim faaliyetinde bulunan yaklaşık 150 firma temsilcisi ise 6'ncı grupta kaldı. Bir değişiklik de "ayakkabıcılar" grubunda oldu. Ertelenen seçim öncesi grupları kapanan ve tekstilciler grubuna düşen ayakkabıcıların, "dericilerle aynı grupta yer almak istiyoruz" talepleri kabul gördü ve ayakkabıcılar, dericilik faaliyetiyle ilgili firmaların bulunduğu 10'uncu gruba alındı.

BOYACILARIN İSTEĞİ REDDEDİLDİ

Kapanan bir diğer grup olan boya ticareti sektörü ise inşaat malzemeleri ticareti meslek grubu ile değil, nalburiye ve cam işi sektör grubuyla birleşme yönünde meslek komitesi kararı almıştı. Ancak yapılan değerlendirmede, boya ticareti sektöründe faaliyet gösteren firmaların durumunda bir değişiklik yapılmadı. Boyacılar, inşaat malzemeleri ticareti meslek grubunda seçime girecek. Ayrıca metal imalatı ve bakımı ile ağaç işleri olmak üzere iki meslek grubunda da yapılan itirazlar neticesinde küçük değişiklikler yapıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ATSO'da kartlar yeniden karıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN