Estetik ve işlevsellik burun için çok önemli

Giriş Tarihi: 10.3.2013

Medical Park Antalya Hastanesi Estetik Cerrahi Uzmanı Dr. Kayalı, burun işlevselliği ve estetiğinin birlikte ele alınması gerektiğini belirterek ameliyatlarla ilgili ayrıntılı bilgi verdi

Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Bölümü'nden Opr. Dr. Mahmut Ulvi Kayalı, burnumuzun yüzümüzün estetik bütünlüğünün önemli bir parçası olduğunu söyledi. Burnun, güzelliğe katkısı dışında, koku almak, alınan havayı temizlemek, ısıtmak ve nemlendirmek gibi birçok önemli fonksiyonu olduğunu belirten Kayalı, "Estetik burun cerrahisi, burnumuza yüzümüz ile orantılı daha uyumlu bir şekil verme sanatıdır" dedi.

DAHA DOĞAL GÖRÜNÜM

Opr. Dr. Kayalı, estetik burun cerrahisinin geldiği noktada daha doğal olan yada kişinin genel özellikleri ile daha uyumlu olan ve işlevini daha iyi gören burun hedeflendiğini belirterek "Ameliyat olan kişilere yönelik 'Estetik yaptırdığı ne kadar belli, hiç doğal olmamış' gibi eleştiriler yerini 'ne kadar güzel olmuş hiç belli bile değil' gibi beğeni ifadelerine bırakmaktadır. Artık estetik cerrahlar ameliyat öncesi hastaların beklentilerini ayrıntılı olarak anlamaya çalışmakta, hastalarla onlara uygun olacak müdahaleleri tartışmakta ve ameliyat esnasında güzellik kadar fonksiyonelliğe de dikkat etmektedir" dedi.

İKİSİ BİRLİKTE OLMALI
Burunun ortasındaki kıkırdağı düzeltmek için yapılan septoplasti ameliyatlarından sonra estetik burun ameliyatlarnın daha zor olduğunu söyleyen Kayalı, "Çünkü çalışılan alanda yapışıklıklar oluşmakta ve bu kıkırdaktan alınan parçalar ile dışarıya şekil verildiği için eğer bu parçalar daha önceki ameliyatta alındıysa şekil verme ameliyatı daha zor olmaktadır. Kısacası burun bütünlüğü olan bir organdır. Burnun iç kısmını burunun temeli olarak varsayarsanız eksik bir temel üzerine yapacağınız en görkemli yapı bile kısa sürede yıkılacaktır. Burnu yeniden inşaa etme sürecinde ilk aşama ameliyat kadar önemli olan planlamadır. Ameliyat öncesi farklı yönlerden fotoğraflar çekilmekte ve bilgisayar ortamında analiz edilmektedir. Yine aynı şekilde burunun iç kısmı da kapsamlı biçimde değerlendirilmekte ve ameliyat simüle edilmektedir. Bu milimetrik hesaplamalar ameliyatın beklenen ile daha yakın olmasını sağlamaktadır" diye konuştu.

MORLUK OLMUYOR

Ameliyat sürecinin, ameliyat öncesi planlama iyi yapılıp hastanın beklentileri ve yapılabilecekler arasındaki ince denge doğru kurulduysa domino taşları gibi 'tıkır tıkır' ilerleyeceğini belirten Opr. Dr. Kayalı, "Ameliyat sonrası morluklar ve ödem özel anestezi teknikleri ile artık daha az görülmektedir. Eğer burun içerisinde çok ciddi bir sorun yok ise tampon dahi konulmamaktadır" dedi.

Burnumuz için güzellik ve işlevselliğin ayrılamaz iki bütün olduğunu belirten Kayalı, "Burnumuzun içerisindeki eğrilikler yada nefes almayı güçleştiren gelişim bozuklukları dışarıda da eğri ya da şekil bozukluğu olan bir burun olarak kendisini göstermektedir. Birçok kişi burnun nefes almak ile ilgili sorunları ile dış görünümüne yönelik müdahalelerin birbirinden ayrı yapılması gerektiğini düşünmektedir. Aksine müdahalelerin aynı ameliyatta yapılması pek çok yarar sağlar" dedi.

Burun estetiğinin günümüzde en sık yapılan estetik ameliyat olduğunu vurgulayan Opr. Dr. Kayalı, "Artık burun ameliyatı sonuçları daha net biçimde öngörülebilir ve güvenlidir. Eğer burnunuzun şekli ile ve nefes alma ile ilgili bir sorununuz varsa vakit kaybetmeden güvendiğiniz bir plastik cerraha danışın" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Estetik ve işlevsellik burun için çok önemli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN