Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Özel İdare binasına yeni rapor formülü

İl Genel Meclisi Başkanı Arı, İl Özel İdare binasına yıkım kararı alınabilmesi için, Mimarlar Odası ve İnşaat Mühendisleri Odası'ndan yeni bir inceleme raporu isteyeceklerini açıkladı

Giriş Tarihi: 10.3.2013
Antalya Kent Konseyi Kültür ve Sanat Çalışma Grubu'nun toplantısına katılan İl Genel Meclisi Başkanı Cavit Arı, Şubat ayı meclis toplantısında Ak Parti ve MHP gruplarının oylarıyla tekrar güçlendirilmesi yönünde karar alınan eski İl Özel İdaresi binasıyla ilgili bir sunum yaptı. Söz konusu siyasi parti gruplarının bir önceki kararlarında ısrar etmelerini, Valilik makamının Yıldız Teknik Üniversitesi'ne hazırlattırdığı rapora bağlayan Arı, "Bu raporda güçlendirme öneriliyordu. Şimdi bu binanın yıkımı yönünde karar almaları durumunda, Sayıştay'ın kendilerine 'kamu zararına neden olunduğu' gerekçesiyle zimmet çıkarabileceği endişesini taşıyorlar" dedi.

OY BİRLİĞİ OLUR

Meclis üyelerinin bu endişelerine hak verdiğini, ancak sorunu hazırlanacak yeni bir raporla aşmayı hedeflediklerini de belirten Arı, "Bizim gibi, başından beri bu binanın yıkılması görüşünü savunan Mimarlar Odası Başkanı Osman Aydın, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada, talep etmemiz halinde İnşaat Mühendisleri Odası'yla birlikte yeni bir rapor hazırlayabileceklerini söyledi. Şimdi Mimarlar Odası Başkanı Aydın'dan, bize vereceklerini söylediği bu önemli desteği isteyeceğiz. Hazırlayacakları rapor bize ulaştırıldığında da ilk meclis toplantısına taşıyıp, yıkım kararını oy birliği ile alacağız" diye konuştu.

RAPOR GÖZARDI EDİLDİ

Yaklaşık 9 yıldır kent gündemi işgal eden söz konusu binayla ilgili gelinen süreci anlatan Arı, geçmişte oy birliği ile alınan yıkım kararının, gerekli ödeneğinin de ayrılmış olmasına rağmen uygulanmadığını ifade ederek, "ODTÜ'nün de bu yönde hazırladığı rapor göz ardı edildi. Binlerce lira harcanarak bu kez Yıldız Teknik Üniversitesi'ne (YTÜ) yeni rapor hazırlattırıldı. Bugün gelinen noktada Valilik makamının da artık fikir değiştirerek, bu binanın yıkılmasını istediğini biliyoruz. Valilik makamı, meclisimize gönderdiği bir yazı ile konunun yeniden değerlendirilmesini istedi. Ancak, bahsettiğim söz konusu endişelerden dolayı yıkım kararı çıkmadı" ifadesini kullandı.

HEDEFİMİZ YIKILMASI

Daha önce bu binanın ısrarla güçlendirilmesini savunan ve bunun için de önemli meblağlar karşılığında YTÜ'ne rapor hazırlatan Valilik makamının, şimdi yıkımdan yana tavır almasının sevindirici olduğunu da vurgulayan Meclis Başkanı Arı, şöyle konuştu: "Bize gönderilen yazıda, güçlendirme maliyetinin yüksek olacağı, binanın fiziki yapısının da kullanıma uygun olmadığı ifade edilerek konunun yeniden değerlendirilmesi isteniyor. Biz bu şimdi ileri sürdükleri olumsuzlukları yıllardır söylüyorduk. Şimdi ne değişti? Aslında bunların da sorgulanması gerekiyor. Bizim şu anda tek hedefimiz bu binanın bir an önce yıkılması. Yerinin nasıl değerlendirileceği ise bir sonraki konudur. Antalyalılar da artık bu binadan kurtulmak istiyor. Gönlümüzden geçen de yıkılacak bu binanın yerinin park ve sosyal donatı alanı düzenlenmesidir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Özel İdare binasına yeni rapor formülü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN