Paraşütçüler falezlerde hukuk savaşını kazandı

Falezler üzerinde yamaç paraşütü yaptıkları için polis ve zabıta ile sık sık karşı karşıya gelen ve gözaltına bile alınan grup, dava açıp Valiliğin yasağını kaldırdı

Giriş Tarihi: 11.3.2013
Antalya'nın dünyaca ünlü falezlerinde yamaç paraşütü yapan sporcular, valiliğin can ve mal güvenliği nedeni ile uçuşa yasaklaması ve uymayanlara "Emre aykırı" davranıştan idari para cezası uygulamasına karşı yürüttükleri hukuk savaşını kazandı. Para cezalarını iptal ettirmek için başlatılan hukuk savaşında 5. Sulh Ceza Mahkemesi'nin kararında, "Can güvenliği ve uçuş emniyeti uçan kişinin kendi sorumluluğundadır. Yamaç paraşütü ile uçmak için izin alınacağına dair kanunda her hangi bir hüküm yoktur. Kaldı ki idarenin düzenleyici işlemleriyle suç ve ceza konulamaz, zabıta memurunun idari yaptırım kararı verme yetkisinin bulunmadığı, bu nedenle verilen idari para cezasının usul ve yasaya uygun bulunmadığı gerekçesi ile yapılan itirazlar kabul edilmiş ve verilen para cezaları iptal edilmiştir" denildi.

BİZİM HAKLILIĞIMIZ ORTAYA ÇIKTI
Kararın ardından Falezli Paraşütçüler haklılıklarını ortaya çıktığını söyledi. Özgürlüklerin kısıtlanamayacağını, idarenin eylem ve işlerinin yasaya bağlı olmak zorunda olduğunu da belirten Avukat Selahattin Asmalı, "Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir. Yasaları uygulayan mahkemelerin varlığı, vatandaşlarının özgürlüğü için vazgeçilmez bir güvence ve teminattır" diye konuştu. Falezlerde Yamaç Paraşütü yapan sporcular ise falezlerde uçmalarının kente değer kattığını söyledi. Falezlerin güzelliğinin ancak böyle bir sporla anlatılabileceğine dikkat çeken paraşütçüler, "Göreme'de balon neyse falezlerde yamaç paraşütü odur. Bizler bunu yapmakla kent markasına değer katıyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paraşütçüler falezlerde hukuk savaşını kazandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN