Eylemin dozu kaçtı

Antalya'da 2B rayiç bedellerini yüksek bularak eylemler yapan Aksulular son eylemleriyle vatandaşların sabrını taşırdı. Kapanan yolda kalan vatandaşlar eylemcilere ateş püskürdü

Giriş Tarihi: 15.3.2013
Antalya'da belirlenen rayiç bedelleri yüksek buldukları için eylem yapan 400 kişilik grup dün sabah Antalya-Alanya karayolunu trafiğe kapatınca yüzlerce Antalyalı yolda kaldı. Pek çok kişi de havaalanına ulaşamadığı için uçağını kaçırdı. Yolda kalanlar sosyal medya üzerinden tepki yağdırdı.

POLİS ALARMA GEÇTİ

2B hak sahipleri, sabah saat 09.00 sularında Antalya- Alanya Karayolu üzerindeki Aksu Kavşağı'nda toplandı. Yaklaşık 400 köylünün eylem hazırlığında olduğu istihbaratını alan polis alarma geçti. Polisin uyarı ve engellemelerine rağmen Antalya-Alanya karayolunu trafiğe yolu kapatmaya çalışan köylüler, kendilerine izin vermeyen polisin arasından sızarak kaldırım taşı, beton direk ve çöp konteynerleriyle barikat kurmaya çalışınca arbede yaşandı. Polis yolun kapanmasına izin vermeyerek olaya anında müdahale etti. Yaklaşık 3 kilometre yürüyen köylüler ile Aksu İlçesi girişinde yolu kalkanlarla kesen polisler arasında yeniden arbede çıktı. Yola oturmak isteyen kadınlar, uyarıların ardından karga tulumba yoldan kaldırıldı. Bu sırada bazı köylüler yoldan geçen araçları taşladı. 07 AK 377 plakalı cipe taş atan ve camlarını kıran köylüler aracın kaportasını tekmeledi. Olayların kontrolden çıkmasını önleyen polis, araçlara zarar veren aralarında kadınların da bulunduğu 10 kişiyi gözaltına aldı. Polis minibüsüne bindirilen 10 kişi Aksu İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. Bunu gören eylemciler gözaltına alınanların serbest bırakılmasını isteyerek peşlerinden ilçe emniyet müdürlüğüne yürüdü. Önlem alan polis binaya girişi engelledi.

BELEDİYEYE YÜRÜDÜLER

Aksu İlçe Emniyet Müdürlüğü önünde istediğini alamayan eylemciler bu kez Aksu Belediyesi'ne yürüyüşe geçti. Belediyeye girmek isteyen kalabalık çevik kuvvet ekipleri de ana giriş kapısı önünde durduruldu. Belediye önünde toplanan kalabalık hükümet aleyhinde slogan attı ve Belediye Başkanı İsa Yıldırım'ın yanlarına gelmesini istedi. Köylülerin yanına gelen İsa Yıldırım, 2B sorununun sorumlusu kendisini olmadığını ancak çözümü için vatandaşın yanında olduğunu söyledi. Ancak eylemciler başkanla da tartıştı. Eylem sırasında Foto Film Şube Müdürlüğü'nde görevli polisler ise 3G aracılığıyla eylemi canlı olarak Emniyet Genel Müdürlüğü'nde kurulan "Kriz Masasına" aktardı. Köylülerin önümüzdeki günlerde eylemin büyüyerek devam edeceğini belirterek birer ikişer ayrıldılar.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eylemin dozu kaçtı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN