Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İdrar kaçırma tedavi edilebilir bir sorun

Medstar Topçular Hastanesi Üroloji Bölümü'nden Op. Dr. Kocabıyık kadınların önemli sağlık sorunu idrar kaçırma ile ilgili bilgi verdi

Giriş Tarihi: 15.3.2013
Her beş kadından biri, hayatının bir döneminde idrar kaçırma sorunu ile karşı karşıya kalıyor. Kadınlar için çok önemli bir sağlık problemi olan idrar kaçırma, yaygın inanışın aksine yaşlanma sürecinin normal bir sonucu da değil. Kadının iş, sosyal ve özel yaşamında çok ciddi sorunlar yaşamasına neden olan idrar kaçırma, erken dönemde belirlendiğinde ilaç ve egzersizle ortadan kaldırılabildiği gibi; modern tıp, tanı ve tedavi yöntemleriyle de tam iyileşme sağlanabilmektedir. Medstar Topçular Hastanesi Üroloji Bölümü'nden Op. Dr. Dr. Ali Fuat Kocabıyık kadınlarda idrar kaçırma hastalığı hakkında bilgi verdi.

MESANE İNCELENMELİ
İdrar kaçırma, mesanedeki anatomik ve sinirsel bozukluklara bağlı hastalıklar nedeniyle oluştuğundan, tedavi planlanmadan önce mesanenin çok iyi değerlendirilmesi gerektiğini belirten Op. Dr. Ali Fuat Kocabıyık şunları söyledi: "Bu sebeple hastaların detaylı fizik ve endoskopik incelemesi ürologlar tarafından yapılmalı ve uygun tedavi seçeneği belirlenmelidir. Tanıda kaçırma tipinin belirlenmesi büyük önem taşımaktadır. Çünkü her tip idrar kaçırmada, her tedavi yaklaşımı etkili olmayabiliyor. Bu açıdan en doğru tedavinin idrar kaçırma tipine göre belirlenmesi gerekir."

AMELİYAT GEREKEBİLİR
Bazı idrar kaçırma tiplerinin ilaçlar ya da hormonlarla tedavi edilebildiğini belirten Kocabıyık, "Özellikle urge idrar kaçırma tipinde ilaç tedavisi ilk seçenektir. Günümüzde bu soruna karşı oldukça etkili ilaçlar bulunmaktadır. Ancak stres idrar kaçırma tipi ilaç tedavisine yanıt vermez. İlaç ve egzersiz başarısız olduğunda cerrahi müdahale yapılmaktadır" dedi.

NE ZAMAN DOKTORA GİTMELİ
Gülerken, öksürürken veya hapşırırken,
Yürürken veya egzersiz yaparken,
Ağır bir eşya kaldırırken,
Oturur ya da yatar durumda ayağa kalkınca idrar kaçırıyorsanız,
Gün boyunca sık sık tuvalete gitmek zorundaysanız,
İdrar yapma hissi geldiğinde tuvalete yetişemiyorsanız,
Tuvalette hiçbir zaman idrarınızı tamamen boşaltamadığınız hissine kapılıyorsanız Mutlaka bir üroloji uzmanına başvurmalısınız.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İdrar kaçırma tedavi edilebilir bir sorun
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN