Mecliste Sabahattin Ali tartışması çıktı

Giriş Tarihi: 16.3.2013

Sabahattin Ali'nin isminin bir caddeye verilmesi konusu, Büyükşehir meclisinde tartışma yarattı. MHP, Serdengeçti isminin iadesini istedi

"Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz" ile "Aldırma Gönül" şiirlerinin unutulmaz şairi Sabahattin Ali isminin Antalya'da bir caddeye verilmesi önerisi Büyükşehir Belediyesi meclisinde tartışmaya neden oldu. Fen İşleri Daire Başkanlığı, 1971-1975 yılları arasında Antalya Valiliği yapmış Hüseyin Öğütcen ile Sabahattin Ali isminin, uygun bulunacak iki caddeye verilmesi MHP'nin tepkisine neden oldu.

ATATÜRKE HAKARET

Konuyla ilgili görüşlerini dile getiren MHP grup sözcüsü Mustafa Reşat Oktay, Öğütcen ismine destek verirken, Sabahattin Ali ismine ise karşı çıktı. Sabahattin Ali'nin, Mustafa Kemal Atatürk'e hakaretten ceza aldığını ve cumhuriyetin 10'uncu yılında aftan yararlanarak cezaevinden çıktığını hatırlatan Oktay, Sabahattin Ali'nin bunun ardından da Marko Paşa, Malum Paşa, Merhum Paşa, Öküz Paşa gibi siyasal mizah dergileri çıkarttığını söyledi.

SERDENGEÇTİ ÖNERİSİ
Böyle bir teklifin gündeme gelmesini bile şiddetle kınadığını belirten Oktay, Antalya'da daha önce ismi bir caddeye verilen ancak Büyükşehir Meclisi tarafından caddeden kaldırılan milliyetçi şair Osman Yüksel Serdengeçti'nin isminin yeniden bir caddeye verilmesini istedi. Ali'nin isminin caddeye verilmesi konusu İsim Verme Komisyonu'na gönderildi. Oktay'ın Serdengeçti önerisi ise bir sonraki mecliste gündeme alınacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mecliste Sabahattin Ali tartışması çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN