'Sarı diş'in çözümü var

Giriş Tarihi: 17.3.2013

Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Isparta'nın kronik sorunu 'sarı diş' problemine el attı

Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Diş Hekimliği Fakültesi Pedodonti Anabilim Dalı aşkanı Prof. Dr. Zuhal Kırzıoğlu, Isparta'nın 'Alameti Farikası' olan 'sarı diş' probleminin çözümü için yapılması gerekenleri anlattı.

ÖNLEMLER BASİT
Isparta'da sudaki 'florosiz' nedeniyle görülen diş sarılığının tedavisinin çok basit olduğunu ancak uygulanması gereken bazı yöntemler olduğunu belirten Prof. Dr. Kırzıoğlu, yeterli oranda flor alındığı an, dişlerin yapısının güçlendiğini, çürüğe karşı daha dirençli hale geldiğini belirtti. Prof. Dr. Kırzıoğlu, aksi durumda, birçok problemin kendiliğinden doğduğunu, florun, havada, toprakta, yer altı sularında ve çayın üst yapraklarında fazlaca bulunduğunu vurgulayarak, "Günde, 5 bardak çay içilirse günlük flor alımı gerçekleşmiş oluyor. Balıkta ve deniz ürünlerinde flor oldukça fazla bulunmakta" diye konuştu.

YEME İÇMEYE DİKAT

Sudaki florosiz oranının yüksekliğinden kaynaklanan dişlerdeki sarılıkların önlenmesi için su tüketen hayvanların etlerinin yenmesine bile dikkat edilmesi gerektiğini anlatan Kırzıoğlu, "Sütte ve yenilen yeşillikler bile eğer florosizli su ile yetişmişse bu sıkıntı olur. Bazı bebeklerin mamalarında flor fazla. Piyasada kontrolsüz kullanılabilen diş macunlarındaki fazla flor diş vernileri ve diş jelleri hekimin onayı olmadan kullanılması vücuda fazla flor alımını getiriyor" dedi.

3-5 YAŞ ÇOK ÖNEMLİ
Özellikle Isparta'da 3 yaşın altındaki çocuklarda florsüz diş macunu kullanılması gerektiğini anlatan Prof. Kırzıoğlu, "Çünkü çocuklar 5 yaşına kadar macunun büyük bir bölümünü yuttukları için mide de istenmeyen problemler ortaya çıkabilir. Bu nedenle 3 yaşın altındaki florsüz onun üstünde, o yörenin suyunda flor miktarı optimal seviyenin altındaysa florlu diş macunuyla çocuk dişlerini fırçalamalı" dedi. Flor uygulamasının bebeklik döneminde başlatılması gerektiğinin altını çizen SDÜ Diş Hekimliği Fakültesi Pedodonti Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Zuhal Kırzıoğlu, Isparta'da çocukları belirli periyotlarla diş hekimine kontrol ettirmenin gerekli olduğunu kaydetti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Sarı diş'in çözümü var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN